Facebook Google+ Twitter

„(Roz)poznaj Warszawę” na fotografiach

Wkrótce ukaże się niezwykły album obrazujący czasy Powstania Warszawskiego, a już dziś niektóre zdjęcia można obejrzeć w Warszawskim Fotoplastikonie.

Plakat "(Roz)poznaj Warszawę" / Fot. Organizator27 lipca do księgarń trafi album „(Roz)poznaj Warszawę”, który składa się z ponad 200 fotografii z czasów Powstania Warszawskiego. Zdjęcia są dziełem profesjonalnych fotografów, pracujących niegdyś dla Biura Informacji i Propagandy KG AK oraz anonimowych amatorów. Album obejmuje lata 1939-1945 i jest podzielony na 3 okresy. Pierwszy dotyczy czasów okupacji przed wybuchem powstania, drugi obrazuje walki z 1944 roku, zaś trzeci - dzieje warszawiaków i miasta po powstaniu (do 1945 roku). 21 lipca o godz. 18 odbyła się uroczysta premiera albumu. Spotkanie odbyło się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- Kluczem wyboru było sięgniecie do fotografii przynoszonych do naszego muzeum, które zostały włączone do zbiorów w ramach "akcesji". Ofiarują je ludzie, którzy przez długie lata przetrzymywali zdjęcia w swoich domach lub spadkobiercy - mówi Dorota Niemczyk, kierownik działu Edukacji Kulturalnej. - Ludzie przynoszą też pojedyncze fotografie i z nimi jest największy problem. Niektóre zdjęcia są odkupywane od właścicieli, jak w przypadku pana Edwarda Wojciechowskiego. Wiele fotografii pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Warszawie, który miał swój dział zajmujący się tym okresem jeszcze przed założeniem Muzeum Powstania Warszawskiego - dodaje.

Od 22 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim zobaczyć można 48 fotografii z albumu w technice stereoskopowej (dającej złudzenie trójwymiarowości). Zdjęcia przedstawiają nie tylko żołnierzy walczących w powstaniu lecz także cywili, a nawet dzieci. Pokazują ludzkie historie z tego okresu, czasem ciekawe, czasem tragiczne. Niektóre zdjęcia nigdy nie były publikowane, ponieważ pochodzą z domowych archiwów. Wystawa potrwa do 19 sierpnia.

- Zdjęcia podzielone są na 3 okresy: okres okupacyjny, czasy powstania i po powstaniu. Oprócz wydarzeń historycznych chodziło nam, by pokazać wymiar prywatny, intymny. Fotografie niepublikowane wcześniej, ponieważ były np. pozowane. Pokazane jest na nich jak odpoczywali żołnierze, w śmieszny sposób, bardziej batalistyczny lub mniej. Zrobiliśmy również podrozdziały tych okresów, np. sprawa duchowa, obejmująca m. in. kulturę. Jest bardzo fajne zdjęcie, na którym chłopak czyta ksiażkę. Zdjęcia mają na celu pokazać nie tylko gruzy i ruiny, które oczywiście są w tle, lecz także prywatne historie - dodaje Dorota Niemczyk.

Organizatorami wystawy są Fotoplastikon Warszawski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotoplastikon Warszawski:
Aleje Jerozolimskie 51 oficyna
czynny codziennie w godzinach 10-18 (oprócz wtorków)
cena biletu 1 zł, w niedziele wstęp wolny
e-mail: fotoplastikon@1944.pl
tel: (022)629-60-78

Album można nabyć w sklepikach Muzeum Powstania Warszawskiego, lub przez internet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.