Facebook Google+ Twitter

Rozprawa dotycząca Katynia za zamkniętymi drzwiami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 08:50

Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Rosji rozpatruje za zamkniętymi drzwiami zażalenie rosyjskich prawników, reprezentujących rodziny ofiar zbrodni katyńskiej. Adwokaci domagają się uchylenia postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.

Sędzia utajnił rozprawę i wyprosił z sali dziennikarzy. Uzasadnił to tajemnicą państwową związaną z uzasadnieniem decyzji prokuratury.

Adwokaci reprezentujący rodziny ofiar zbrodni katyńskiej - Anna Stawicka i Roman Karpiński, żądają oprócz uchylenia decyzji o umorzeniu śledztwa, formalnego uznania rodzin pomordowanych za poszkodowanych.

Pozwoliłoby to rodzinom na występowanie do sądu o pośmiertną rehabilitację krewnych. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego w grudniu - na wniosek prokuratorów - dwukrotnie odraczało rozpatrzenia zażalenia prawników.

Adwokaci zapowiedzieli, ze jeśli Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego oddali ich zażalenie, to odwołają się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.