Facebook Google+ Twitter

Rozstaje 2007 – spotkanie tradycji z awangardą

W dniach 26-28 lipca odbywa się krakowski Festiwal Rozstaje 2007 prezentujący europejskie zespoły sceny etno i world music. Festiwal organizowany jest corocznie od 1999 roku.

Połączenie najróżniejszych stylów i gatunków muzycznych, od tradycyjnych poprzez wariacie i eksperymenty z pogranicza muzyki tradycyjnej, jazzowej, folkowej, rockowej oraz klasycznej - w taki sposób organizatorzy zachwalają owo wydarzenie.

W tym roku na festiwalu usłyszymy zespoły wywodzące się z kręgu kultury Europy Środkowej, Karpat, Półwyspu Bałkańskiego oraz Jakucji. 27 lipca na scenie pojawi się Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) ze Spisza, wykonująca własne utwory, jak również tradycyjne pieśni cygańskie.
Tego samego dnia gościem festiwalu będzie także wybitna pieśniarka Valentina Romanowa, uczestnicząca w „syberyjskim” projekcie Chyskyyrai. Artystka wykorzystując regionalne eposy, piosenki ludowe, naśladownictwo odgłosów zwierząt, szumu wiatru postara się przenieść słuchaczy w starodawny świat duchów.

Interesująco zapowiada się również występ znanego duetu z Bułgarii: Elitsa Todorova i Stoyan Yankoulov (28 lipca). Określana mianem tajemniczej, egzotycznej wokalistki - Elitsa oraz Stojan, jeden z najbardziej znanych i popularnych bułgarskich bębniarzy i perkusistów, współpracują ze sobą od pięciu lat. Ich „Woda” w Konkursie Eurowizji 2007 zajęła 5 miejsce.

Na Rozstajach nie może zabraknąć polskich wykonawców. Na 26 lipca zaplanowano koncert Olo Walickiego prezentującego poświęcony kulturze Kaszub projekt „Kaszebe”, zawierający swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnione futurystycznym brzmieniem połączone z pieśniami w języku kaszubskim. Natomiast 28 lipca w koncercie promującym nowy album zatytułowany ”Możesz być” wystąpi Joanna Słowińska. Artystka znana m.in. z występów w wielu utworach oratoryjnych (np. Golgota Świętokrzyska, Tu es Petrus, Psałterz Wrześniowy – Piotra Rubika), a od 2005 roku robiąca solową karierę.

Warto dodać, że festiwalowi towarzyszyć będą prezentacje filmowe oraz jak zawsze warsztaty tańców tradycyjnych.

Dokładny program imprezy znajduje się na stronie internetowej:

http://www.rozstaje.pl/index2.php?d=all,3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

plus, bo lubię góralki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.