Facebook Google+ Twitter

Rozstrzygnięcia budżetowe w UE mogą być niekorzystne dla Polski

Francja i Niemcy zgodziły się na plan zamrożenia budżetu UE, który przedstawiła Wielka Brytania. Wszystkie rozmowy działy się w tajemnicy, ponieważ takie rozwiązanie może rozgniewać Polskę oraz inne biedniejsze kraje należące do wspólnoty - twierdzi "Financial Times".

brytyjski premier David Cameron / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:David_Cameron_-_World_Economic_Forum_Annual_Meeting_Davos_2010.jpg&filetimestamp=20100514073115Podczas unijnego szczytu w Brukseli premier Wielkiej Brytanii David Cameron prosił o poparcie swojego projektu w sprawie zamrożenia budżetu przez co najmniej 10 państw. Poparła go Francja i Niemcy, ale z powodu kryzysu w strefie euro chciały zachować to w sekrecie. Brytyjski pomysł dotyczy ustalenia ścisłego rygoru w ograniczeniu wydatków budżetowych.

Według "Financial Times" ceną jest zgoda Niemiec i Wielkiej Brytanii na brak zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, na czym zależy Francji. W zamian za to zgodzi się ona na zatrzymanie tzw. brytyjskiego rabatu. Cameron liczył podobno również na poparcie ze strony Szwecji, Holandii oraz Austrii.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zbagatelizował potajemne układy. Według niego takie zachowania są normalne przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie budżetu, gdyż każdy chce mieć pewność na kogo może liczyć przy forsowaniu własnych projektów. Dla Polski najważniejsza jest decyzja Rady Europejskiej.

Temat budżetu Unii Europejskiej pojawił się na wniosek Davida Camerona na październikowym szczycie. Brytyjski premier przekonywał wtedy, że musi on odzwierciedlać oszczędności wymuszone kryzysem gospodarczym. To może martwić Polskę, która otrzymuje największe dotacje. Premier Donald Tusk tak skomentował zaistniałą sytuację: "Podzielam zdanie, że w dyskusji nad budżetem UE nie można abstrahować od sytuacji finansowej w poszczególnych krajach. Ale świadomość, że będziemy pracowali nad budżetem w warunkach kryzysu, nie może automatycznie oznaczać redukcji wydatków na cele UE, w tym spójność". Zapowiedział również, że rząd będzie tego rygorystycznie pilnował.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.