Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Oblicza Łodzi 2008

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Od lewej Sławomir Grzanek - Prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Mateusz Błażejewski - komisarz konkursu podczas otwarcia wystawy
Od lewej Sławomir Grzanek - Prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Mateusz Błażejewski - komisarz konkursu podczas otwarcia wystawy Mirosława Kasowska
W niedzielę, 18 maja, w Bałuckim Ośrodku Kultury Rondo otwarto wystawę pokonkursową. Jednocześnie ogłoszona została lista laureatów i nastąpiło wręczenie nagród.

Na XII już konkurs "Oblicza Łodzi" nadesłano 161 prac w tym 27 zestawów i 134 pojedyncze fotogramy. Kategorie tematyczne były cztery: reportaż i impresja do lat 19 oraz reportaż i impresja dla osób, które skończyły 19 lat. W jury zasiadło czterech artystów fotografików: Sławomir Grzanek, prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Izabela Zielińska, członek zarządu Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Magdalena Kubis i Jacek Kubis.

Nie przyznali oni Nagrody Grand Prix ani Nagrody Pierwszej w kategorii, reportaż do lat 19. Przyznali za to trzy nagrody pierwsze i cztery wyróżnienia w pozostałych kategoriach. Nagrodami pierwszymi uhonorowano: Mikołaja Szrama (zestaw – "Historia pewnego budynku"), Andrzeja Fursa (praca – "Miasto Łódź") i Paulinę Jaśniak (praca – "Blasku brzask").

Z kolei wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Bajerska (zestaw – "Niecodzienność dla oka"), Łukasz Jaśniak (praca – "Kanał"), Anna Łągiewska (zestaw – "Podpatrzone") i Justyna Skotarczyk (praca – "Parawany"). Poza tym do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace 25 osób. Ich lista znajduje się na stronie www.bok.lodz.pl.

Konkurs Oblicza Łodzi już na trwałe wpisany jest w kulturalne życie miasta. Wzbudza też duże zainteresowanie nie tylko środowiska artystycznego, ale i dużej liczby mieszkańców, którzy na co dzień nie mają do czynienia ze sztuką. Jest bowiem inicjatywą dzięki której systematycznie powstaje dokumentacja przemian zachodzących w mieście.

Wystawy pokonkursowe od lat cieszą się zainteresowaniem nie tylko publiczności, ale i krytyków. Zawsze stanowią obszerny zbiór fotogramów ukazujących współistniejące w Łodzi niemal na każdym kroku przeciwieństwa – piękno i brzydotę, architekturę zabytkową i nowoczesną, bogactwo i biedę, zastój i rozwój, dbałość i zaniedbanie. Wystawy te często prezentowane są podczas większych imprez np. w czasie trwania łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur czy Międzynarodowych Targów – Film Video Foto w Łodzi.

Dzięki temu, że konkurs nie stawia ograniczeń tematycznych twórcy mogą swobodnie wybierać motywy, które chcą przedstawić. A dzięki temu, że konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących (z wyjątkiem osób zawodowo zajmujących się fotografią) i w dodatku podzielony jest na dwie kategorie wiekowe (do i powyżej 19 lat) impreza daje szansę szerszego zaistnienia zarówno młodym talentom jak i osobom starszym dla których fotografia jest pasją a nie zawodem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto