Facebook Google+ Twitter

Roztańczone Bałkany

Bałkany to jeden z najciekawszych obszarów Europy. Gdy ktoś raz doświadczy niepowtarzalnej bałkańskiej atmosfery, zasmakuje w potrawach i nawiąże kontakt z miejscowymi, z pewnością powróci w to niezwykłe miejsce.

Turystyka na tych terenach rozwija się w szybkim tempie. Malownicza Chorwacja, Bułgaria czy Czarnogóra to tylko niektóre państwa, które zaskoczą nas swoją niecodzienną urodą i charakterem. Coraz więcej podróżujących stawia na nieodkrytą jeszcze w pełni Serbię, Macedonię czy Albanię. Co sprawia, że Bałkany działają na wielu jak magnes, uzależniają i zachwycają?

Na obyczajowość bałkańską składa się sporo niepowtarzalnych elementów. Najważniejszymi z nich, które przyciągają coraz większą liczbę turystów są; smakowita kuchnia kusząca smakowitym burkiem i słodką baklawą, piękne górskie krajobrazy, gościnność mieszkańców oraz bardzo specyficzna i różnorodna kultura powstała pod wpływem przenikania się trzech religii: katolicyzmu, prawosławia i islamu. Położenie na styku tych wyznań i tradycji kulturowych spowodowało, że Bałkany nazywane se kipiącym tyglem Europy.

Odznaczający się ogromnym temperamentem i otwartością mieszkańcy nie stronią od kontaktów z obcokrajowcami. Po odbytej podróży po Bałkanach, na długo pozostaną w pamięci wieczory spędzone z miejscowymi w tamtejszych restauracjach, zwanych kafanami, przy muzyce na żywo, tradycyjnych potrawach i kieliszku domowej rakiji. Bałkański fenomen, który przyciąga coraz większe rzesze wielbicieli polega na kontynuowaniu tradycji i powracaniu do narodowej kultury folklorystycznej.

Większość państw byłej Jugosławii – Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Czarnogóra to jedne z niewielu krajów europejskich, które swoje współczesne wzorce kulturowe budują na ludowej tradycji, obyczajach oraz folklorze. Tak zwana ludowizna jest stałym elementem codzienności mieszkańców Bałkanów. Przejawia się ona przede wszystkim w stylu życia, potrawach, stylu ubierania się i co najważniejsze w muzyce, tańcu i śpiewie. Na bazie starych ludowych pieśni wytworzył się bardzo popularny gatunek muzyczny turbofolk , czyli połączenie muzyki współczesnej z elementami ludowymi. Piosenkarki wykonujące takie utwory otrzymują miano wielkich gwiazd. Przykładem może być Svetlana „Ceca” Ražnatović, królowa serbskiej estrady, której teledyski biją rekordy popularności. Należy również dodać, że na każdej bałkańskiej imprezie, zawsze usłyszymy co najmniej kilka utworów w takim klimacie. Pierwsze dźwięki jakie usłyszymy po włączeniu miejscowego radia to właśnie turbofolk lub oryginalne ludowe pieśni.

Mieszkańcy Bałkanów to ludzie o mocnych charakterach i ogromnym temperamencie. Te charakterystyczne cechy dostrzec można obserwując ich codzienny styl życia, ale w szczególności przebywając z nimi na różnego rodzaju uroczystościach, weselach czy przyjęciach. Polskie imprezy zdecydowanie różnią się od tych serbskich, czy bośniackich. Tutaj wszyscy bawią się, śpiewają i tańczą razem, bez względu na wiek i na to, czy znają się od kilku lat, czy też od kilku minut. Co w tym wszystkim najciekawsze, wszyscy świetnie się odnajdują w rytmach folklorystycznych, znają kroki swoich tańców ludowych oraz teksty piosenek. Trudniej będzie tu znaleźć osobę, która nie chciałaby uczestniczyć we wspólnych uroczystościach i zabawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krzyszof Gora
  • Krzyszof Gora
  • 11.05.2011 21:22

Czarnogora to wspanaialy kraj. Odkrylem go wraz z rodzina w 2008 roku i zalujel, ze tak pozno. Wspaniale plaze, zabytki architektury wpisane na liste UBNESCO. Niezwykle gory, kaniony i niesamowita przyroda, diziewicza, nienaruszona. Wiele przydatnych informacji na temat pogody, cen, atrakcji turystycznych znajdziecie na stronach: czarnogora.net a noclegi najelpiej zarezerwowac przez internet bez posrednictwa polskich biur, jest taniej i lepszy standard, polecam strone: noclegi.czarnogora.net

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.