Facebook Google+ Twitter

Rozważania prostego człowieka o katastrofie smoleńskiej

Za nami druga rocznica katastrofy smoleńskiej. Myślę, że po dwóch latach od tego najtragiczniejszego wydarzenia w powojennej historii Polski warto zastanowić się nad tym, co wiemy o okolicznościach i przyczynach, które doprowadziły do utraty znaczącej części polskich elit.

Dwa lata po katastrofie smoleńskiej, dwie rzeczy wiemy na pewno:
1) Wszyscy pasażerowie lotu 101 nie żyją
2) O przyczynach Katastrofy Smoleńskiej wiemy tyle: że nic nie wiemy!

13 kwietnia br. byliśmy świadkami „dyskusji“ premiera Tuska i prezesa Jarosława Kaczyńskiego o przyjęciu uchwały Sejmu RP, dotyczącej wezwania Federacji Rosyjskiej do możliwie najszybszego oddania Polsce wraku tragicznego samolotu nr 101, który jest i na zawsze pozostanie własnością Państwa Polskiego. Premier Tusk i prezes Kaczyński zademonstrowali społeczeństwu, w jaki sposób można się pokłócić na samym szczycie struktur państwowych, dodatkowo zamieniając Sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej w arenę służącą do politycznych rozgrywek, awanturek i wymiany kolejnych politycznych ciosów.

Zamiast przystąpienia tak na serio do rzetelnego wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość jak również ich leaderzy postanowili się zająć sobą, wykorzystując przy tej okazji smoleńską tragedię, która przez te obie partie jest coraz bardziej przedmiotem politycznych manewrów, nastawionych na powiększenie swojego kapitału politycznego i uzyskanie leadershipu na polskiej scenie politycznej.

Niestety, działania polskich polityków nie przybliżają nas do prawdy o katastrofie smoleńskiej, a może nawet przeciwnie, oddalają nas z każdym dniem, z każdą kolejną polityczną awanturą, coraz bardziej od poznania tej prawdy. Polityczne kłótnie, które toczą się wokół smoleńskiej tragedii powodują, że coraz mniej polskich obywateli interesuje się, tym, co wydarzyło się dziesiątego kwietnia 2010 roku, i trudno się im dziwić. Skoro katastrofa smoleńska stała się kolejnym elementem politycznego konfliktu w polskim wydaniu, polscy obywatele, coraz bardziej znudzeni w większości wojną polsko-polską, nie chętnie podchodzą do kolejnych debat, związanych z katastrofą smoleńską. Niektórzy dostali już nawet alergii na temat katastrofy smoleńskiej, gdyż maja wrażenie że uczestnicząc w tej debacie, czy zapoznając się z informacjami dotyczącymi tej sprawy, stają się oni sami stroną w politycznym konflikcie Platforma-PiS.

Jednak to wszystko nie zmienia faktu, że dwa lata po katastrofie smoleńskiej, nie wiemy wiele więcej o jej przyczynach, niż w dzień katastrofy. Zamiast odpowiedzi, coraz więcej pytań. Zamiast obiektywnego śledztwa, polityczne konflikty i rozgrywki. Zamiast obiektywnej prawdy, dziesiątki rożnych wersji, które wykluczają się nawzajem, do tego stopnia, że trudno ocenić, która jest obiektywna, czy mniej obiektywna, która jest prawdziwa, a która jest tylko wytworem partyjnych maszyn propagandowych, przepraszam! Nie propagandowych, tylko wyborczych, tak się to teraz nazywa!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.