Facebook Google+ Twitter

Rozważania publicysty o popularnej ostatnio biografii

"Ta biografia nam pomoże" - tak brzmi tytuł artykułu Jacka Żakowskiego, recenzującego książkę Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction".

"Co takiego w nas siedzi, że nie potrafimy poważnie się zmierzyć ze współczesnymi wielkimi i ich doświadczeniem?" - pyta Żakowski. "Nie twierdzę, że mam odpowiedź. Ale musimy jej szukać, żeby zrozumieć odmienność książki Domosławskiego. I żeby wytłumaczyć przyczyny odrzucenia jej przez dużą część czytelników, chociaż dotychczas żaden polski dziennikarz nie potraktował współczesnego bohatera tak pieczołowicie."

Żakowski w swoim artykule próbuje odpowiedzieć na główne zarzuty, również swoje, wobec Domosławskiego i samego Kapuścińskiego. "Problem Domosławskiego i Kapuścińskiego wynika z jałowości naszej dwudziestoletniej debaty, która wyjaśniła niewiele, za to nałożyła na nasze myślenie kagańce fałszywego języka i zdeformowanych obrazów przeszłości. Jedni triumfalnie, a drudzy z oburzeniem piszą, że Domosławski obnażył kompromisy Kapuścińskiego z peerelowską władzą. Jakim kompromisem jest dla komunisty przynależność do partii komunistycznej?"


I dalej wyjaśnia - "Należał, bo wierzył. Nie w korzyści, jakie dawała partyjność, ale w ideały. Gdy zdawał sobie sprawę, że jego partia od nich odchodziła, bronił ich. Obnażając w latach 50. degrengoladę mitu Nowej Huty. Opisując Gierka w metaforze "Cesarza". Pisząc ze strajkującej stoczni list do władz popierający robotników. Rzucając legitymację i odmawiając poddania się weryfikacji po stanie wojennym."

Odnośnie treści artykułu Żakowskiego można mieć wiele różnych opinii, ale jest o czym sensownie podyskutować.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdy dobrne do końca a mam 1/4 za sobą to się wypowiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.