Facebook Google+ Twitter

Rozwód z rozsądku

Stało się to, co nieuniknionym było. Słaba, nijaka koalicja SLD i Demokratów zakończyła swój byt, gdyż - jak się okazało - jedynym jej spoiwem była nadzwyczajna chęć zniszczenia PiS-u.

Decyzja Wojciecha Olejniczaka nie powinna nikogo zaskoczyć. Nie od dziś wiadomo, że Demokraci to jednak (w większości) nie spadkobiercy PZPR-u, czego nie można powiedzieć o dzisiejszym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To ugrupowanie nijakie, bez wyrazistego lidera, skazane na jeszcze długie ciągnięcie za sobą fetoru afer korupcyjnych, obciążone niesolidarnościowym pochodzeniem.

Ciężko powiedzieć dokąd prowadzi Wojciech Olejniczak swoje ugrupowanie. Na razie partia ta wygląda jak młody, niezbyt inteligentny człowiek, szaleńczo miotający się bez ładu i składu. Z jednej strony SLD chce być partią dla ludzi o niezbyt wysokim statucie społecznym, z drugiej zaś, wszyscy dobrze pamiętamy niebezpieczne związki podczas rządów Sojuszu z biznesową nomenklaturą, nie zawsze najczystszą. Nasza lewica to dziś również ugrupowanie aż nieprzyzwoicie euroentuzjastyczne, wytaczające grube działa w stronę premiera, za niejednoznaczne de facto stanowisko w sprawie Karty Praw Podstawowych.

Sojusz to także przodownik w liberalizacji tzw. "praw etycznych" i orędownik swobody obyczajowej. Żyjemy jednak w kraju, który nie tak dawno żegnał świętego człowieka będącego Papieżem, a Kościół katolicki wykonał ogromną pracę i w znacznej mierze przyczynił się do upadku komunistycznego systemu. Takie kwestie jak pełna legalizacja aborcji, związków homoseksualistów, a także adopcji dzieci, będą jeszcze - na całe szczęście - na długi czas w Polsce rzeczami niemal nie do pomyślenia.

Rozwód z Demokratami praktycznie niczego nie zmieni (prócz nazwy). Koalicja ta bowiem nie przysparzała zbyt wielu dodatkowych głosów, a byłaby niemałym problemem w perspektywie zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdzie posłowie SLD i Demokratów, zasilają zupełnie inne szeregi partii europejskich. Jedno jednak pytanie pozostaje wciąż aktualne - co dalej?

Każdy normalny, demokratyczny kraj potrzebuje lewicy. Prawdziwej lewicy, nie uwikłanej w konflikt z przeszłością, nie umoczonej gigantycznymi aferami, lewicy, z którą mogliby utożsamiać się najubożsi, licząc na socjalną politykę, jak i ludzie młodzi, liberalni w podejściu do spraw obyczajowych. Lewicy, którą z pewnością nie jest SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

SLD może się wybroni w perspektywie czasu, ale demokraci są moim zdaniem ostatecznie skończeni ( od kilku lat już zresztą, to były ich ostatnie podrygi)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak ja dziennik i tvn24 - bo najwiarygodniejszy jesteś Ty

Komentarz został ukrytyrozwiń

To doprawdy wiarygodne źródło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aczkolwiek, celowe napisanie wyrazy w środku zdania z dużej litery, mające na celu podkreślenie go, błędem już nie jest - kieruję się tutaj moim zeszytem z języka polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariko, pisanie w środku zdania od wielkiej litery słowa pisanego wedle zasad od małej, jest bardzo niezwykłym błędem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariko, proponuję, żebyś zamiast kopać leżącego zdobyła się na komentarz do poczynań "Prezesa" (zabieg celowy). Ten to dopiero sie szaleńczo miota bez ładu i składu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Papież", zabieg celowy. Nie widzę tutaj jakichś niezwykłych sprzeczności z zasadami ortografii, Grzegorzu.
Sądzę, że nieźle rzecz wytłumaczył Paweł (czyta mi w myślach?), za co dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodzi tu ani o szacunek, ani o zaklęcia, ani o "Wyborczą". Chodzi tu o ortografię. Według słownika PWN "papież" piszemy od małej litery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie o zaklęcia tu chodzi a o szacunek... Ale widocznie nie wszyscy potrafią zrozumieć, ze nie ma tu nic do rzeczy "Wyborcza".
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

paweln - sprawdź wypowiedzi językoznawców, papież pisze się małą literą i nie pomogą tu zaklęcia dziennikarzy Wyborczej, że TEN papież będzie zawsze pisany wielka literą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.