Facebook Google+ Twitter

Rozwój, czyli gdzie jest kasa?

Wszystko się rozwija, ale w co najmniej dwóch dziedzinach, szczególnie ważnych dla przeciętnego, idziemy wstecz.

Świat się rozwija, od zakończenia zimnej wojny nad wyraz dynamicznie. Rozwój dotyczy prawie wszystkich dziedzin. Przecież jeszcze w latach 80. odtwarzacz na kasety VHS był luksusem dostępnym dla nielicznych, a prymitywny niby komputer podłączało się do czarno białego telewizorka marki Junost. A teraz powszechna komputeryzacja, automatyzacja, rozwój motoryzacji, medycyny, środków łączności, usług finansowych, przemysłu i mnóstwa innych dziedzin, które poprawiły jakość naszego życia i prą dalej ostro do przodu. Wzrost zamożności ogólnej widać na każdym kroku wiadomo przecież, że zdecydowanie więcej i po mniejszych kosztach, wynikających z automatyzacji i wzrostu wydajności pracy, jest produkowane zatem środki finansowe do dyspozycji także są znacząco większe.

W takich warunkach są jednak dziedziny w których idziemy w przeciwnym kierunku czyli wstecz. Chociażby w zakresie prawa pracy i świadczeń emerytalnych. Ma prawo zatem przeciętny zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje i po co mi zatem ten dynamiczny rozwój skoro mam mieć gorzej?

Pracujemy coraz więcej, a programowo zakłada się zwiększenie obciążenia pracą, zresztą kiedy redukuje się ilość pracowników to ich zadania przejmują ci którzy zostają. Czasem jest to racjonalne ale bardzo często oznacza przeciążenie pracą tych pozostających. Boją się oni o swoje miejsca pracy i biorą na plecy ten dodatkowy ciężar, konsekwencje tego są wielorakie i negatywne.

Świadczenia emerytalne są na niskim poziomie, a teraz jeszcze proponuje się przedłużenie okresu aktywności zawodowej z dwóch stron, sześciolatki do szkół a zatem wcześniej młodzi zaczną pracę i podniesienie wieku emerytalnego,
później ją zakończą.

Warto się zastanowić dlaczego raptem rozwój omija dziedzinę prawa pracy i świadczeń emerytalnych .Dlaczego, pomimo zdecydowanego wzrostu ogólnej ilości wypracowywanych środków finansowych, w tych dwóch dziedzinach zaczęliśmy się cofać?

Ktoś powie demografia, no tak ale ilość wypracowywanych w ramach postępu środków z nawiązką kompensuje problemy demograficzne. Zwiększająca się długość życia z tych samych powodów nie jest problemem, co więcej sztuczne utrzymywanie poprzez nakazy prawne w pracy tych, którzy pracować już nie chcą z uwagi na wiek czy zdrowie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Z wynagrodzeniami przeciętnego generalnie też przecież za różowo nie jest. Dlaczego zatem słyszymy o permanentnym braku kasy na wszystko? Gdzie
znika ta wypracowywana w ramach postępu technicznego i wzrostu wydajności pracy nadwyżka finansowa? Jak się nad tym zastanowimy głęboko tak sami bez powtarzania szumu medialnego i odpowiemy na te pytania, to zrozumiemy, dlaczego w mnóstwie dziedzin mamy 21 wiek a w zakresie prawa pracy i świadczeń emerytalnych jeszcze 20, ale kto wie może będzie za chwilę 19, bo w tych dwóch dziedzinach kroczymy wstecz i nie wiadomo gdzie się zatrzymamy.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To jest rozwój technologiczny, a nie cywilizacyjny. Jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, to nic się w praktyce nie zmieniło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dada
  • dada
  • 25.02.2012 18:10

gdzie jest kasa ? kiedys dawno dawno temu to sie mowilo ze jest co miesiac wywozona w "walizkach" w wiadomym kierunku .. czy disz wieke sie zmienilo ? watpie. moze tylko kierunek i wielkosc "walizek"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Brinisław Wieniec
  • Brinisław Wieniec
  • 24.02.2012 11:37

kiedyś coś pisano o wyzysku pracownika, sprawa staje się aktualna, nie ma już przeciwwagi w postaci bloku państw socjalistycznych zatem mozna pójśc na całość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.