Facebook Google+ Twitter

Rozwój społeczny opłaca się wszystkim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-21 10:41

Jakie szanse na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne lub uzależnione? Jakie perspektywy realnego zatrudnienia mają oni przed sobą? Czy pozostaje im już tylko permanentna wegetacja na marginesie rynku pracy?

Okazuje się, że rzeczywistość nie jest, aż tak straszna, jak nam się wydaje. Coraz bardziej popularna w Polsce staje się tzw. „ekonomia społeczna” (ES). Jej fenomen polega na łączeniu tego, co jest pozornie nie do połączenia. Kto by bowiem pomyślał, że można osiągać cele społeczne metodami gospodarczymi? I na odwrót – komu przyszłoby do głowy, że w działania prospołeczne może być wpisany czynnik ekonomiczny?

A jednak – ekonomia społeczna - która w krajach Europy Zachodniej cieszy się powodzeniem już od dawna – zaczęła być u nas w Polsce hasłem nr 1 w działalności wielu instytucji i organizacji związanych z aktywizacją zawodową osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dla przykładu – dwie organizacje pozarządowe (Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej) rozpoczęły niedawno realizację projektu „Ekonomia Społeczna szansą na rozwój Dolnego Śląska”- kampania informacyjno promocyjna, który ma za zadanie przekonać Dolny Śląsk do ekonomii społecznej. W tym celu organizacje te podjęły szereg działań – między innymi prowadzą Biuro Informacji, Promocji i Zatrudnienia w Sektorze Ekonomii Społecznej, produkują filmy i spoty reklamowe oraz organizują spotkania informacyjne dla mieszkańców, instytucji i organizacji Dolnego Śląska (źródło danych: www.dfop.org.pl).

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce 15 czerwca w Świebodzicach (powiat świdnicki). Kolejne odbyły się 25 czerwca w Świdnicy, 26 czerwca w Bielawie i 7 lipca w Dusznikach Zdroju. Jak mówi koordynator projektu - Maria Lewandowska-Mika (wypowiedź z dnia 20.06.2009r.) - „Zainteresowanie ekonomią społeczną jest duże - świadczy to o ogromnym zapotrzebowaniu na zintegrowany system efektywnej aktywizacji zawodowej osób wykluczonych społecznie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.