Facebook Google+ Twitter

RPO: Abonament to najlepsza metoda finansowania mediów publicznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-29 14:55

Problem stanowi jedynie system ściągania tej opłaty. Jak podkreślił Janusz Kochanowski, ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce nie płaci abonamentu.

Abonament pobierany jest przez Pocztę Polską. Zdaniem Janusza Kochanowskiego, przy egzekwowaniu opłat należy wrócić do starych rozwiązań. Należałoby przywrócić funkcję inspektorów, którzy mieli prawo kontrolować mieszkania i nakładać kary za niezapłacony abonament.

Rzecznik uważa, że najprostszym sposobem zwiększenia ściągalności abonamentu byłoby przekazanie tej funkcji prywatnym przedsiębiorcom. Janusz Kochanowski jest zdania, że zagwarantowanie takiej firmie niewielkiego procentu w abonamencie pozwoliłoby znacząco zwiększyć ściągalność opłaty. Rzecznik dodaje, że takie rozwiązanie są stosowane w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A gdyby tak zamiast abonamentu placic za radio i tv razem z podatkiem od dochodow. Abonament jest rodzajem podatku i lepiej do jego sciagniecia wykorzystac istniejace struktury. Bedzie taniej, bez zadnych kontroli i inspektorow, bez zbednej biurokracji. Placili by wszyscy, moze w zaleznosci od dochodow. Zdecydowana wiekszosc Polakow korzysta z uslug radia i tv a kazdy powinien byc odpowiedzialny za ich kondycje. Tylko najubozsi powinni byc w calosci lub czesci zwolnieni z oplat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.