Facebook Google+ Twitter

RPO powątpiewa w legalność zatrzymania Barbary Blidy

Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich po przeanalizowaniu 118 tomów akt wątpi w legalność zatrzymania Barbary Blidy. Skierowano wniosek do Prokuratury Generalnej o wyjaśnienie stwierdzonych uchybień w całej sprawie.

Jednym z najgłośniejszych epizodów w wielowątkowej sprawie nazwanej "aferą węglową" był przypadek nagłej śmierci jednej z osób zatrzymywanych jako podejrzana. W dniu 25 kwietnia 2007 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zjawili się w domu Barbary Blidy z nakazem rewizji i zatrzymania. Była posłanka SLD i była minister budownictwa zginęła w czasie dokonywania czynności służbowych przez ABW. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano, że była posłanka postrzeliła się z własnego rewolweru. Trudno jednomyślnie rozstrzygnąć czy faktem jest samobójstwo, nieostrożne obchodzenie się z bronią, a może zaistniały pewne rozbieżności pomiędzy funkcjonariuszami, a zatrzymywaną osobą. Filmowy zapis z akcji nie stanowi odpowiedzi na takie pytania i kolejne hipotezy oraz wersje śledczych, gdyż zarejestrowano jedynie moment wejścia ABW do domu Barbary Blidy.

Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz mat. MEDIA / Fot. Biuro RPO Przypadek Blidy został wnikliwie przeanalizowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO w osobie Ireny Lipowicz wypowiada się na temat sprawy jako budzącej wiele wątpliwości. W "Poranku" TOK FM powiedziała: "To postępowanie nie spełnia polskich i międzynarodowych standardów." Mimo, że wątpliwości pojawiały się już wcześniej o czym sygnalizowano w mediach niejednokrotnie, to kolejne śledztwa w sprawie zaniedbań ABW zostały umorzone.

Rodzina Barbary Blidy wnioskowała o bliższe zapoznanie się z materiałami sprawy. RPO przystąpiło do prac i natknięto się na pewne kwestie, a być może na ich brak. Prof. Lipowicz wskazuje przede wszystkim na brak zrozumienia dla powodów zatrzymania oraz uchybienia co do prowadzenia sprawy przez funkcjonariuszy będących zainteresowanych jej wynikiem jak też rozdzielenie czy rozbijanie śledztwa na kolejne wątki. Dopatrzono się też innych działań, które "miały charakter pozaprocesowy". RPO stwierdził, że w jego ocenie zaistniałe nieprawidłowości "wymagają skontrolowania i być może powtórzenia niektórych elementów przez prokuratora generalnego" - cytuje lex.pl. Ponadto z akt sprawy nie wynika nawet by należycie wyjaśniono śmierć osoby, która w danym czasie pozostawała pod szczególną opieką państwa i jego przedstawicieli w osobach funkcjonariuszy. Jest to okoliczność, która dla Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ma zawsze olbrzymie znaczenie. Odpowiedzialność państwa, a prawo do wolności nie może popadać w rażącą dysproporcję. W tym wypadku ABW nie spełniło wymaganego kryterium wynikającego z konstytucyjnych zasad i nie dochowano szczególnych obowiązków wobec osoby zatrzymanej, za jaką w danym momencie należy uważać Barbarę Blidę według rozeznania rzecznika. Ponadto nadmieniono, że posłankę poddawano publicznie pochopnym osądom i naruszono jej dobre imię jeszcze przed ukończeniem śledztwa, a więc i przed jakimkolwiek ewentualnym wyrokiem sądowym.

Namnażające się niejasności Rzecznika Praw Obywatelskich skutkowały złożeniem wniosku do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta: "Spodziewam się, że w ciągu miesiąca prokurator będzie w stanie podjąć decyzję". Oczekuje na wyjaśnienia wobec wykazywanych uchybień. Przede wszystkim dotyczy to podejrzenia naruszenia praw i wolności obywatelskich.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk cytowany przez Newsweek: "Łódzka prokuratura, na prośbę Prokuratora Generalnego, zapozna się z argumentami pani rzecznik i po analizie całokształtu sprawy udzieli jej odpowiedzi." Zwrócił też uwagę, że niezawisły sąd uznał śledztwo za wnikliwe. Nie stwierdzono by zaistniały jakiekolwiek przeciwwskazania co do umorzenia śledztwa w sprawie śmierci posłanki. Innego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Samobójstwo Blidy to klasyczny przykład ucieczki przed odpowiedzialnością i kompromitacją.
Czego tu jeszcze szukać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.