Facebook Google+ Twitter

RPP zmieni w grudniu wysokość stóp procentowych?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-22 07:43

Po raz pierwszy od wielu lat Rada Polityki Pieniężnej może zmienić w grudniu wysokość stóp procentowych. Analitycy spodziewają się, że podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Rada obniży wysokość stóp.

Główna ekonomistka banku BPH Maja Goettig uważa, że istnieją silne argumenty za obniżką o pół punktu procentowego. Przemawiają za tym coraz gorsze perspektywy wzrostu gospodarczego, malejąca inflacja, a także decyzje wielu banków centralnych na świecie, które mocno obniżyły stopy procentowe. Dodatkowym - silnym - argumentem za takim krokiem są bardzo słabe dane o produkcji przemysłowej za listopad. W ubiegłym miesiącu przedsiębiorstwa w Polsce wyprodukowały o 8,9 procent towarów mniej niż w listopadzie 2007 roku.

Jednak z drugiej strony eksperci zwracają uwagę, że bardzo duża obniżka stóp mogłaby wprowadzić nerwowość na rynku, co wpłynęłoby na spadek wartości złotego. Z tego powodu obniżki większej niż o 50 punktów bazowych nie należy się spodziewać. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 5,75 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.