Facebook Google+ Twitter

Rubikomania ogarnęła Polskę

Hitem ostatniego roku w polskiej muzyce są dzieła Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, twórców Tryptyku Świętokrzyskiego. Pod takim tytułem kryją się trzy oratoria: Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus oraz Psałterz Wrześniowy.

Piotr Rubik. Fot AKPAMuzyka Piotra Rubika stała się popularna po Festiwalu Jedynki w Sopocie w roku 2005, gdy piosenka „Niech mówią, że to nie jest miłość” zwyciężyła. Piosenkę tę wykonują Olga Szomańska oraz Przemysław Branny, wspomaga ich chór pod batutą Piotra Rubika. Wraz z tą piosenką nadeszła popularność i nagrody dla oratorium Tu es Petrus.

Jedną z wielu wygranych jest I miejsce piosenki „Niech mówią, że to nie jest miłość” w plebiscycie Radia Zet i tygodnika "Gala" na Polską Piosenkę Wszech Czasów. Kolejnym hitem oratorium Psałterz Wrześniowy jest piosenka ”Psalm dla Ciebie”. Wykonują ją Małgorzata Markiewicz oraz Janusz Radek. Płyta, która została wydana kilka miesięcy temu, uzyskała statut diamentowej. "Psalm dla Ciebie" można usłyszeć w każdej stacji radiowej oraz telewizyjnej. Niektórzy, śmiejąc się mówią, że „boją się otworzyć lodówkę, bo im Rubik wyskoczy”. Wynika z tego, że na polskim rynku fonograficznym było zapotrzebowanie na takie utwory.

Na koncerty Rubika przychodzą tłumy. Bilety rozchodzą się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”, nierzadko trzeba je rezerwować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wśród muzyków, którzy występują z Piotrem Rubikiem na scenie są Olga Szomańska, Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski. Narratorem przedstawienia jest aktor Igor Michalski. Można go m.in. zobaczyć w serialu ”M jak miłość”.

Dwa pierwsze oratoria „Tu es Petrus” oraz „Świętokrzyska Golgota” dedykowane są papieżowi Janowi Pawłowi II. Natomiast najmłodsze oratorium, „Psałterz Wrześniowy”, mówi o wydarzeniach, które miały miejsce we wrześniu, np. o Polsce w roku 1939 oraz o zamachach na World Trade Center w Nowym Jorku.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.12.2006 17:15

Jeśli tak piosenka zwyciężyła w plebiscycie Radia Zet i "Gali", to współczuję ich słuchaczom i czytelnikom gustu, i znajomości muzyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie lubię Rubika, niech idzie z Wiśniewskim do kościoła pośpiewać "Bóg jest miłością"......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Herrkozz - zgadzam się całkowicie z Twoją oceną. Rubik to kolejna maskotka po odchodzącym w cień czerwono-zielonogłowym, ryczącym facecie, który wszystko robił naj naj naj krzykliwiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu P., otóż to, otóż to... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, nie wszyscy :-) Rubik znakomicie wstrzelił się w drętwy polski rynek. Słuchacze są u nas zapóźnieni o kilkadziesiąt lat za zachodem, mało osłuchani i łatwo im jest wcisnąć kicz. Rubik wykorzystał sytuację i śpiewając naiwne piosenki o miłości w konwencji pseudoopery sprawił, że ludzie którzy go słuchają myślą, że obcują z kulturą wysoką, operą, przedstawieniem etc. Jest to wynik zapewne braku osłuchania właśnie i wiedzy co się dzieje na świecie. Polacy nie słuchają nowych brzmień, muzyki filmowej. U nas dwudziesty rok na topie jest Maryla, Kozidrak... Więc Rubik to taki substytut poniekąd. Jest to showbuisness w czystej postaci i nie ma w tej muzyce krzty autentyczności. Palców braknie żeby zliczyć w ilu programach wystąpił już Rubik. I nie mam mu tego za złe - jest przedsiębiorczy i trzaska kasę jak trzeba, brawo. Podobny przykład, raper Tede. Dla wielu synonim "polskiego rapu", ale też żerujący na kiepskich gustach nastolatek biznesmen. Osobiście nie rozumiem fenomenu Rubika, ale doceniam sukces komercyjny, chyba jeszcze większy niż Mandaryny. wybaczcie mentorski ton, musiałem ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowniki proponują *wszech czasy* - rozłącznie...
Na początku lat 80. furorę robiła genialna kostka Rubika, ale Węgra. Niektórzy potrafili w ok. 20 sekund ułożyć jednokolorowo ściany sześcianu. To była także rubikomania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst na fajny temat. zawiera najważniejsze informacje i w sumie robi reklamę:) A co do tego, że było zapotrzebowanie na takie utwory to się zupełnie zgadzam:) i mam nadzieję, że w końcu przeciwnicy Piotra i jego muzyki się do niego choć w małym stopniu przekonają:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.