Facebook Google+ Twitter

Ruch Autonomii Śląska debatował o śląskiej tożsamości

5 marca w Katowicach odbył się VII kongres stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska. Na kongresie zaprezentowano Statut Organiczny Śląskiego Województwa Autonomicznego oraz projekt zmian w konstytucji.

Członkowie zarejestrowanego 20 lat temu stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska nigdy chyba nie mieli tylu powodów do zadowolenia niż obecnie. W minionych wyborach samorządowych po raz pierwszy w historii wprowadzili swoich trzech przedstawicieli do śląskiego sejmiku wojewódzkiego, tworząc koalicję rządzącą wraz z Platformą Obywatelską i PSL. Mają też swojego przedstawiciela w zarządzie województwa w osobie Jerzego Gorzelika.

Cele, jakie sobie stawiają władze i przedstawiciele RAŚ są dosyć ambitne, ale przede wszystkim chodzi o uzyskanie autonomii dla Śląska do roku 2020.

Z umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy RAŚ – PO – PSL wynika, że Jerzy Gorzelik pełniący funkcję wicemarszałka województwa będzie odpowiadał za sektory związane z edukacją, nauką, kulturą i promocją. W ten sposób RAŚ zyskał wszelkie instrumenty, które umożliwią tej formacji politycznej na realizacje swoich celów programowych.

W rozmowie z Maciejem Wąsowiczem w regionalnym programie „Bez cięcia’’ Gorzelik zapowiedział, że w ramach swojej działalności będzie chciał wprowadzić w obowiązkowo nauki historii regionu, także doprowadzić do powstania pierwszego podręcznika do nauki historii i kultury regionu. Zważywszy na to trudno sobie wyobrazić z pozycji władz RAŚ lepsza pozycję startową niż obecnie.

Natomiast jak się zapatrują na propozycje Gorzelika sami Ślązacy? Łucja Dembska, mieszkanka Katowic i rodowita Ślązaczka w rozmowie ze mną mówi: -Te postulaty są o dwie dekady spóźnione, ponieważ Górny Śląsk nie prosperuje już tak dobrze jak miało to miejsce 20 lat temu. Kopalnie i huty, które wtedy stanowił o sile regionu są już w większości pozamykane, albo są w stanie likwidacji.

Pani Dembska wspomina, że kiedyś dzieci się karało za to, że mówiły gwarą, a dzisiaj próbuje się usankcjonować gwarę jako język, kiedy nie ma już, kto tego języka uczyć. Pani Łucja ma nadzieję, że dzisiaj sytuacja się nie odwróci o 180 stopni.

Wspomniany już Jerzy Gorzelik twierdzi też, że przy dobrej kampanii promocyjnej przy następnym spisie powszechnym, który rozpocznie się w kwietniu liczba osób przyznających się do narodowości śląskiej może wzrosnąć nawet do 3 tysięcy, a w takim razie Warszawa nie powinna pozostawać głucha i ślepa na żądania regionu o uznaniu jego odrębności etnicznej.
Jak powiedział na łamach „Rzeczpospolitej’’ - sukcesu RAŚ w ostatnich wyborach samorządowych nie można bagatelizować. Według niektórych politologów RAŚ ma za 4 lata szanse stać się drugą siłą polityczną na Śląsku

Źródła:
silesia24.com
rp.pl
autonomia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.