Facebook Google+ Twitter

Ruch Autonomii Śląska maszerował po raz piąty

W Katowicach odbył się dziś V Marsz Autonomii. Żółto-niebieski korowód, w którym uczestniczyło ponad 2 tys. osób, wyruszył na ulice miasta w samo południe. Manifestację zorganizował Ruch Autonomii Śląska.

W Katowicach ruszył V Marsz Autonomii / Fot. Grzegorz FrankiPonad 2 tys. osób uczestniczyło w V Marszu Autonomii, który rozpoczął się o godzinie 12 na katowickim Placu Wolności. Manifestanci skierowali się w stronę gmachu dawnego Sejmu Ślaskiego (obecnie siedziba urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego), gdzie po zakończeniu marszu odbył się festyn z okazji obchodzonego po raz pierwszy dziś Dnia Górnośląskiego.

W żółto-niebieskim (barwy śląskiej flagi) korowodzie szli członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska, który marsze organizuje od roku 2007. Zdecydowaną większość uczestników stanowili młodzi ludzie.

Zobacz zdjęcia z dzisiejszego marszu

- Młode pokolenie odczuwa naturalną potrzebę zakorzenienia w tym, co bliskie. Po latach narzucania ujednoliconej tożsamości, czego doświadczyła starsza generacja w PRL-u, przyszedł czas poszukiwania tego, co autentyczne i naprawdę nasze. Młodzi chcą być u siebie i nie boją się manifestować tego zrozumiałego pragnienia - powiedział Wadomościom24.pl dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ-u.

W tym roku autonomistów wsparli swoją obecnością goście z zagranicy. Był Günther Dauwen z Wolnego Sojuszu Europejskiego - partii zrzeszającej ugrupowania regionalistów i narodów bezpaństwowych. Przyjechał też Henryk Matuš z łużyckiej organizacji Lausitzer Allianz oraz przedstawiciele regionalistycznej partii Lista za Rijeku z Chorwacji.

Czy jesteś za autonomią Górnego Śląska? RAŚ urządził referendum

Czytaj więcej na kolejnej stronie -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

asdi
 • asdi
 • 17.07.2011 22:36

@do Tomasz Osuch
Człowieku dlaczego komentujesz coś, o czym nie masz bladego pojęcia???
Poucz się trochę historii... przeczytaj co oznacza pojęcie "autonomia". Może coś zrozumiesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zdecydowaną większość uczestników stanowili młodzi ludzie."
Obserwując "popisy" wiedzą młodych ludzi na forach, wątpię, aby rozumieli o co w tym wszystkim chodzi.
Adrenalinka buzuje; żądni zadymy, dają się manipulować politykierom. Żałosne.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 17.07.2011 18:10

Ale raban , raptem 2000 ludzi chodzi z transparentami. Pochodzą i przestaną , a tyle złych emocji leci w stronę Ślązaków. Potem pomaszerują "pyry" potem"centusie" potem zbieracze kapsli a potem wszyscy krzykną - my są Polacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
manek
 • manek
 • 17.07.2011 18:06

@myNaród !!! Miszeńka !! Znów popisujesz się pieniactwem Misza! To nieładnie i wszyscy będą się z Ciebie śmiali do rozpuku. Tak jak wcześniej w szkole, potem w pracy, teraz tu. Dziadek - wyluzuj. Zawsze do usług [manek].

Komentarz został ukrytyrozwiń
lolek
 • lolek
 • 17.07.2011 16:02

gdzie idee wielkiego śląskiego Polaka kardynała Augusta Hlonda - w grobie się przewraca jak widzi tych antagonistów

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i tradycyjnie jak przy takich okazjach, GOROLE, zawsze na nie, a Hanysy na ja. Tak pewnie już będzie zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
 • jan z wielkopolski
 • 17.07.2011 11:54

w Polsce się politycznie i rozłamowo gotuje,
a co na to tusk?

głośniej,
nie słyszę.

a, no tak, gra w piłkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 17.07.2011 09:31

a co na to PO-agitatorz?
są za Polskim Śląskiem?
czy
za niemieckim śląskiem?

a co na to tusk bo ten cwaniak cwanie milczy

NIECH TERAZ DA GŁOS PO I TEN NO ślunzok tomczak czy tomczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Pierwsze afery polegały na tym, że węgiel zamawiano – i za niego nie płacono. Często na telefon, bez stosownych umów. Całe transporty szły do spółek-krzaków, zakładanych tylko po to, żeby odebrać jedną partię, sprzedać i zniknąć. Sprzyjała temu nadprodukcja węgla. Kopalnie, a potem węglowe spółki, sprzedawały go z odroczonymi terminami płatności, bywało, że na pół roku i dłużej. Byle gdzieś go upchnąć. Do kopalnianej kasy nie wpływały pieniądze za pierwszą dostawę, a już szły następne transporty.
Kiedy udało się sformalizować sprzedaż węgla i ograniczyć do minimum proste machlojki, pojawiły się tysiące pośredników między kopalniami i odbiorcami węgla. Wśród nich królowała Barbara Kmiecik, słynna śląska Alexis, szefowa Polskiego Towarzystwa Węglowego. Istnienie pośredników między kopalnią a sąsiadującą z nią elektrownią czy koksownią miało sens pod jednym warunkiem: sporych upustów cenowych. I takie dostawali. Węgiel jechał drogą przetartą od dziesięcioleci, tylko że nie jako towar z kopalni, lecz ze spółki.
Prokurator Goławski pamięta sprawę z Elektrownią Połaniec, która potrzebowała określonego gatunku miału węglowego. &#8211; Nikt w kraju takiego węgla nie spalał i nikt, oprócz Połańca, by go nie kupił &#8211; mówi. &#8211; A jednak szedł przez pośredników.<Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1509626,1,afery-w-polskim-gornictwie.read#ixzz1SJYOk38M

Moim zdaniem, jest możliwe zabezpieczenie interesów Śląska w ramach państwa unitarnego - stworzenie statusu Śląska takiego jak za czasów gierkowskich. Nigdy nie drażniły mnie przywileje górnicze ani górnicze emerytury, za ciężką pracę obarczoną ryzykiem śmierci. Pora aby w programach wyborczych znalazły się konkretne projekty na rozwiązanie problemów Śląska. J.K. w lipcu br. w czasie wizyty na Śląsku powiedział, że będzie podejmował dobre dla Śląska decyzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorzelik i Kutz to doprawdy para dobrana! Jeśli chodzi o liczebność to dwa tysiące osób to nie są aż takie tłumy. Dla porównania: w Warszawie 10 kwietnia br. było 7 tysięcy osób. A i tak w mediach napisano, że to było zaledwie 7 tysięcy.
Sądzę, że ci z kierownictwa RAŚ mają przede wszystkim za cel poprawić sobie byt a propagowana autonomia nie gwarantuje polepszenia losu przeciętnego Ślązaka. Nie ma na to żadnej gwarancji, bo gospodarowanie w mniejszej skali zawsze jest trudniejsze niż w większej. Ślązacy powinni uważać aby nie stać się narzędziem w rękach tych, którzy chcą korzyści dla siebie. Uważam, że w ostatnich 20 latach na Śląsku działo się żle. Jak słyszałam o zamykaniu kopalń, bezrobociu na Śląsku, nielegalnych wyrobiskach w których giną ludzie i jednocześnie o bogaceniu się pośredników w handlu węglem, o aferach węglowych, Barbarze Kmiecik - wielkiej Aleksis - koleżance Barbary Blidy, to wiedziałam, że niczego dobrego to wszystko nie wróży. Jednak, kiedy Kaczyńscy próbowali zrobić trochę porządku i wzięli się za afery korupcyjne, to wiadomo jak to się skończyło. Nie wiem gdzie ludzie mają oczy i uszy, że godzą się na urąganie J. Kaczyńskiemu za działania antymafijne na Śląsku, a przecież walcząc z mafią PiS miał ewidentną słuszność. Czynienie z B. Blidy męczennicy i zagrożenie J.K. Trybunałem stanu za walkę z korupcją, nie.... to może się zdarzyć tylko w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.