Facebook Google+ Twitter

Ruch Autonomii Śląska odniósł sukces wyborczy

Czwartą siłą polityczną województwa śląskiego okazał się Ruch Autonomii Śląska, który będzie miał nie tylko trzech radnych w sejmiku, ale też kilkunastu członków rad miast i gmin. To pierwszy tak duży sukces wyborczy tej organizacji.

Marsz Ruchu Autonomii Śląska w Katowicach / Fot. Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej MowyLider Ruchu Autonomii Śląska, dr Jerzy Gorzelik oraz dwaj inni działacze tej organizacji, Henryk Mercik i Janusz Wita, zasiądą w 48-osobowym gronie radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.

W niedzielnych wyborach samorządowych autonomiści osiągnęli największy sukces w 20-letniej historii tego ruchu. 9,1 proc. wyborców głosowało na RAŚ w całym województwie, co uczyniło go czwartą siłą polityczną na Górnym Śląsku. W niektórych okręgach (katowickim, chorzowsko -zabrzańskim i rybnickim) RAŚ wyprzedził nawet SLD i zajął tam trzecie miejsce.

- Wejście RAŚ-u do sejmiku to ewenement w skali ogólnopolskiej. Wprawdzie niepartyjne ugrupowania pojawiły się w samorządach trzech innych województw, ale związane są one z lokalnym establishmentem. Tymczasem nasza organizacja to ruch obywatelski, angażujący w dużym stopniu ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą do polityki - skomentował dla Wiadomości24.pl wyniki wyborów prezes RAŚ-u, Jerzy Gorzelik.

Poza trzema mandatami radnych sejmiku wojewódzkiego RAŚ uzyskał dwa miejsca w radzie Mysłowic i jedno w radzie Rudy Śląskiej. Wygrał także wybory do rady powiatu rybnickiego.

Kolejne zdobycze autonomistów to większość w radach gmin Lyski w powiecie raciborskim i Godów w powiecie wodzisławskim, które rządzone będą przez wójtów też z RAŚ-u. Czterech radnych tej organizacji zasiądzie w radzie gminy Cisek w województwie opolskim, a jeden w radzie Marklowic w powiecie wodzisławskim. Kolejni zwycięzcy będą reprezentować RAŚ w radzie miasta Czerwionka - Leszczyny.

Dobre wyniki (powyżej 8 proc.poparcia) RAŚ odnotował także w wyborach do rad Katowic i Chorzowa, co jednak nie wystarczyło do uzyskania tam mandatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ślązok ze Śląska
  • Ślązok ze Śląska
  • 06.12.2010 11:55

RAŚ to kolaboranci z "wypędzonymi" którzy sami wypędzili się z obawy przed tym, że kolaborowali z Adolfem Hitlerem. Teraz RAŚ się nad nimi użala, a RAŚ głosi, że Śląsk jest pod polską okupacją. Dla RAŚ my Ślązoki gogomy: Raus Aus Śląsk. Idźcie do tam kaj za deklarację "ich bin nicht Deutsch, ich bin Schlesier" wylecielibyście jaj z procy. Śląsk boł je i bydzie POLSKI!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, to nie całkiem tak Panie Adamie ... to dużo bardziej złożony problem. Wielu Ślązakom i mieszkańcom śląska bardzo podoba się rozwiązanie federacyjne, trochę na wzór niemiecki ( zrozumiałe :) ... Ślązacy bardzo chcieli by osiągnąć status Polskiej Bawarii ... a to wcale nie byłoby takie złe dla Śląska i dla Polski też nie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie nie demonizowałbym aż tak RAŚ. Miałem okazję kiedyś poznać kilku jej członków, może nie z najwyższej półki, ale tych z którymi rozmawiałem, to przekonywali mnie że Ruchowi zależy bardziej na tym aby pokazać i uświadomić pewną odmienność Śląska podkreślić jego kulturę, niż na chęciach oderwania się od Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O jaki wielki sukces. Będą mogli przegłosować wszystko co będą chcieli. Ale oczywiście ile będą mogli tyle Polsce zaszkodzą i dlatego należy zwalczać takie ruchy. Samoobrona miała o wiele więcej punktów, była w rządzie a dziś jej nie ma. I szkodnikom życzę tego samego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
Chorzowianin
  • Chorzowianin
  • 22.11.2010 22:15

Gratulacje dla Ruchu Autonomii Śląska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.