Facebook Google+ Twitter

Ruch na Rzecz Demokracji - czyli szczyt bezczelności

U Orwella kłamstwo było prawdą, wojna - pokojem, miłość - nienawiścią. Jak może być wiarygodny ruch, który tworzą ludzie tworzący w przeszłości system totalitarny lub deformujący demokracje i system prawny w już niby demokratycznej Polsce?

W swoim kapitalnym dziele "1984" George Orwell opisał precyzyjnie mechanizm przedstawiania czarnego jako białe. Ruch na Rzecz Demokracji tworzą m.in. Aleksander Kwaśniewski, Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Widacki, Andrzej Olechowski, Wisława Szymborska.

oczywiście można wierzyć, że wojna to pokój, a kłamstwo to prawda..... / Fot. AFPSkład ruchu jest jednak co najmniej niesmaczny. Czy można wierzyć komuś, kto deklaruje obronę demokracji, a jeszcze nie tak dawno temu wspierał system totalitarny, zainstalowany w Polsce pod nazwą "PRL"? Sygnatariusze Ruchu piszą m.in., że łączy ich "szacunek dla demokracji i państwa prawa". Rok temu prokuratura zarzuciła jednemu z twórców Ruchu, "znanemu" adwokatowi Janowi Widackiemu (który przed komisją śledczą reprezentował Jana Kulczyka) "namawianie do składania fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa". Pierwsza osoba w państwie, okłamywała obywateli RP nawet w tak błahej sprawie, jak wykształcenie. Na patriotycznych uroczystościach, na oczach milionów telewidzów, nie mogła utrzymać się na nogach (z powodu bólu kolana, sic!).

To przecież Marek Borowski przez długi czas był filarem partii, która zrodziła takich "demokratów" jak Pęczak czy Jakubowska. To przecież przez długi czas kluczową osobą w naszym państwie był Włodzimierz Cimoszewicz. Ludzie ci działali w partii rządzącej w Polsce przez dwie kadencje. O partii tej niedawno inny jej filar Oleksy, były premier i marszałek sejmu powiedział, że miała nas w "d...e". Ci ludzie chcą dzisiaj bronić demokracji. Jeszcze długo będziemy niewolnikami modelu opisanego przez Mrożka i Orwella.

Nawet osoba bliska programowo Olechowskiemu nie miała do niego zaufania, wypominając związki z systemem komunistycznym. Jeszcze nie tak dawno temu Donald Tusk wykrzywiał się z obrzydzeniem, wypowiadając nazwisko Olechowskiego, byłego współpracownika tajnych służb PRL-u (później nie przeszkodziło mu to widzieć w nim trzeciego tenora PO) Dzisiaj Olechowski próbuje nas przekonać, że obroni dla nas demokrację w naszym kraju.

Niedawno ci, którym nie podskoczył jeszcze poziom cholesterolu historycznego, przypominali apel, który 50 lat temu podpisała nasza noblistka Wisława Szymborska. Bynajmniej nie broniła w nim demokracji. Czy możemy dzisiaj ufać tego typu ludziom?

Oczywiście wierzę, iż znajdzie wielu takich osobników, którzy uznają, iż twórcy Ruchu są wiarygodni i będą jak lwy bronić demokracji w Polsce. Jedyna skuteczna kuracja w takim przypadku to ograniczenie spożycia jajek i masła. Choć niektórzy twierdzą, że to tylko medyczna legenda, iż produkty te podnoszą poziom cholesterolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.09.2007 21:46

Jeszcze dwa słowa....

Tak się zastanawiam czy np. PISu nie można zazwać szczytem bezszczelności . Może to przez nich trzeba było utworzyć UB i SB dlatego że koniecznie chcieli z szabelkami fikać do stacjonującej kidyś w Polsce Armi Radzieckiej ... Można powiedziać że im życie uratowali ... Popatrzmy na Czeczenię to wszystko mogło mieć miejsce w Polsce nikt by palcem nie ruszył... Gwarantuję Panu że na rezolucjach by się skończyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2007 20:29

Panie Ciesielczyk szanuję Pana zdanie ale:
1: to że Pan jest za karą śmierci świadczy że miał Pan do czynienia z jakimś drastycznym przestępstwem w swoim otoczeniu np brutalnym morderstwem i gwałtem np na dziecku i żąda Pan podświadomie zemsty co jest zrozumiałe , ale musi Pan wiedzieć że prawo jest czasem omylne a kara śmierci jest nieodwracalna.
mniejszym żłem jest utrzymywanie odizolowanego niebezpiecznego mordercy bo nie można go zabić niż zabicie. To jest miara naszej cywilizacji.
Podam Panu przykład z e współczesnej demokracji w której ludzie bez zastanowienia w sposóblekkomyślny rozdają kulę w łeb aby kogoś nieznajomego wykluczyć. Jak to się ma do Katynia w kontekście Post Mortem czy potrafimy zachować się odpowiedzialnie i w sposób zrównoważony jak ludzie czy kara śmierci ma być miarą naszej cywilizacji. Przecież każdy taki przypadek zawiera część naszej winy. Zabijamy więc za to że kiedyś popełniliśmy błąd jakiś błąd.

Ja uważam że zamiast wykonywać kary śmierci trzeba znaleźć przyczyny tragedii chorób agresji czy dewiacji i likwidować przyczyny. To trudne i nie każdy potrafi być dorosłym człowiekiem ale prawo europejskie bazuje na wieloletnim doświadczeniu w tej dziedzinie.

ad 2 stereotypy - czyż nie jest to uproszczenie? Czy możemy wszyscy w Polsce być kobietami które korzystają z samochodu / demokracji/ ale nie wiedzą gdzie jest silnik ?

rzeczywiście stereotypy ułatwiają życie ale o ileż bardziej wartościowe jest zrozumienie natury rzeczy i procesów i podejmowanie decyzji choćby w demokracji ale i w życiu codziennym na podstawie gruntownej wiedzy a nie populistycznych stereotypów. Ale każdy ma prawo do wyboru drogi życiowej i autorytetów.

ad3. Powtarzam pytanie gdzie pan ma komunistów wspólnota ludzka też jest dla Pana komuną z którą Pan walczy?

ad 4 To nie jest ruch Pana Kwaśniewskiego. to jest ruch obywatelski Pan Kwaśniewski został poproszony podobnie jak Pan Wałesa jako ważna postać polskiej demokracji. Wszystkich nas łaczy jedynie troska o dobro Polski nie zależnie skąd jesteśmy.

ad.5. aby przeprowadzić lustrację trzeba poznać ciąg zdarzeń i je skojarzyć większość z nich jest dostępna publicznie. Wg mnie przestępstwa kryminalne powinny być sądzone jak wszystkie inne przed sądem, ale nie można dopuszczać się linczów publikując jakieś niezweryfikowane na dobrą sprawę dokumenty które często są traktowane wybiórczo bez kontekstu.

Z archiwum IPN nie wynika intencja. Jeżeli Panu powiem że np. działania grupy Jana Lesiaka w stosunku do partii politycznych były prowadzone na zasadach demokratycznych , czyli zbieranie opini , wycinków z gazet wypowiedzi... Zastanowi się Pan nad tym?

Pozdrawiam i cieszę się że potrafimy się różnić pięknie.... Tomasz Jędryszek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, choć brakuje cytatów z Szymborskiej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

1....ale ja np. też jestem zwolennikiem kary śmierci za morderstwo p[ierwszego stopnia
2. ...jestem zwolennikiem stereotypów
3. ...jestem uprzedzony do komunistów (z komunistami się nie dyskutuje, z komunistami się walczy)
4. nie uważam ruchu Kwasniewskiego za cos pozytywnego
5. lustracja mogłaby byc prosta, gdyby ją przeprowadzono jak w RFN

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.05.2007 11:44

Znowu odpowiadam Panu Ciesielczykowi tym razem pytanim. Jaki Pan ma w tym interes żeby torpedować wszystko co się pozywnego rodzi ? Niech Pan wskaże jakiekolwiek osoby publiczne. A zwrócimy sie także do nich.
Ruch na Rzecz Demokracji to inicjatywa takich jak ja zwykłych i niezadowolonych z tego że łamie się publicznie i beszczelnie Konstytucję w artykułach: 2;4;5;7;8;9;10;13;14;20;24;25;30;31;32;34;41;42;45;47;49;51;53;54;77;91;89;104; 26;130;151;156;173;178;190;208;210;214; w części lub całości ich brzmiania. I nic Pan tego nie zauważa i nie protestuje.
Zastanawiam się w takim razie co należy uszanować wyroki demokracji, czy prawo określające nasze wolności i to kim jesteśmy co dla nas Polaków jest ważne. Zamach na Konstytucję jest zamachem na te właśnie wartości. Trzeba debaty publicznej w obronie poszanowania ładu prawnego i demokracji stanowionej w oparciu a nie w sprzeczności z obowiązującym prawem.
Pozatym musi Pan sobie zdawać sprawę że nie święci garnki lepią. Jakby Pan ocenił człowieka który siedem lat jeździł po ZSRR i budował opozycję demokratyczną aby doszło do rozwiązania ZSRR a wcześniej Gorbatschov dał nam przyzwolenie na przemiany demokratyczne. Czy odebrałby Pan mu świadczenie temu schorowanemu 80latkowi,
i wyzwał od zdrajców? Czemu to Panowie Kaczyńscy nie załatwili tego? Oni nawet o tym nie mają pojęcia.
Niech Pan wie że drogi polskie są kręte dlatego lustracja w Polsce nie jest taka prosta i sprawiedliwa jak w Niemczech czy na Węgrzech. Oni od nas wzięli już gotowe....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.05.2007 11:18

Widzę Panie Ciesielczyk że ma Pana skłonności do tzw moralności absolutnej? Muszę Pana poinformować że ludzie w całym swoim życiu doświadczają różnych nauk które potrafią ich radykalnie przemianiać. Uważam że przypisanie kogokolwiek do określonego stereotypu jest krzywdzące.
Podam przykład może ten gwłciciel o którym Pan pisze od początkużycia ma taką opinię a żeby stać się kochającym i troskliwym delikatnym człowiekiem gotowym oddać życie potrzebuje też trochę takiego uczucia zrozumienia i poczucia sensu życia , że jest w stanie przezwyciężyć ten krąg nazwijmy to ludzi nieżyczliwych. Potrzebuje trochę miłości i zaufania.
Ja wiem Pis najchętnij wprowadziłby karę śmierci jednocześnie głosząc wartości katolickie. Odrazu mi się nasuwa pytanię to dlaczego ci nasi kochani katolicy nie potrafili przez 1900lat sformułować i zastosować praw człowieka? Czy ma Pan jakieś argumenty? Bo Pana postawa tronci uprzedzeniami na kilometr mentalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.05.2007 11:09

Panie Marku a gdzie Pan ma komunistów w Polsce ? Gdzie? Pomijając fakt że opozycja lewicowa była jedyną skuteczną
organizacją niepodległościową w historii Polski a balansowała na krawędzi młokosów gotowych na wsystko i systemu który narzucono nam po Jałcie i też zdolnych do wszystkiego. Izolacja tych dwóchgrup pozwoliła uniknąć rozlewu krwi na wielką skalę. Jeżeli uważa Pan że można sobie stwierdzić że to szczyt beszczelności niech Pan przeczyta statut na stronach RRD i co Pan się pod tym nie podpisze? A kto ma tego bronić? 86letni starcy? Z poważanie godnym PISu niezrzeszony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat za samym sobą ("Szykuje się nam kolejny odcinek w Betonowym Kręgu?"): "Polsce potrzebna jest lewica, może bardziej centrolewica, a zwłaszcza partia wyczulona na kwestie ekologii. Ale takie ugrupowanie, żeby było wiarygodne, nie powinno mieć żadnych związków z reżimowym PZPR-em. Tymczasem kiedy czytam, że prezydent Aleksander Kwaśniewski deklaruje powrót do polityki i budowę nowego ugrupowania lewicy, nie mam najmniejszych wątpliwości, że znajdą się w nim stare, dobrze znane twarze: Janik, Szmajdziński, Jaskiernia, Wiatr, a może nawet, gdy już 22 marca [ujawnienie taśm Oleksego] pójdzie w kolesiowskie zapomnienie, Oleksy. I kiedy myślę, że ci ludzie z betonu znowu mieliby nami rządzić, mam ochotę głośno krzyczeć: nie, nie, nie!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj - czyli w w24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej - jak tu się dowiedziałem - takie, gdzie jest demokracja liberalna (czyli prawie anarchia - bo każdemu wszystko wolno) z obowiązkowym zakazem homofobii i aborcją na życzenie. Nie bardzo wiem, po co ta dyskusja. Ktoś ma poglądy prawicowe, ktoś lewicowe. Jedni nie przekonają drugich i odwrotnie. Kwaśniewski może zrobił dużo dobrego, ale taki kryształowy nie był (vide Charków) i trudno, żeby każdy go za to szanował. Olechowski mimo wszysko sam się przyznał do współpracy z wywiadem, a Szymborska miała powtórny debiut. To tak na marginesie. A może trzeba po prostu ludziom wbić do głów, że powstał Ruch na Rzecz Demokracji. Czyl czytaj: 1. rozpoczynamy kampanię wyborczą 2009, 2. obecne rządy to zaprzeczenie demokracji.3. jak dojdziemy za 2 lata do władzy - wtedy będzie V RP - raj na ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.