Facebook Google+ Twitter

Ruch obrony przed ZUS-em - łódzka emerytka wzywa do protestu

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-18 08:17

Zofia Suliga, 69-letnia emerytka, wzywa do zbiorowego protestu przeciwko praktykom stosowanym przez ZUS i sądy. Przez to, że nie została poinformowana o możliwości przeliczenia emerytury, straciła około 2 tysięcy złotych.

Zofia Suliga twierdzi, że ZUS działa przeciwko emerytom zamiast na ich rzecz.
– To skandal! - oburza się emerytka. – Nie każdy ma dostęp do przepisów emerytalnych, mało kto jest w stanie zrozumieć, o co w nich chodzi, bo język jest urzędowy, nie dla ludzi.
fot. Krzysztof Zając
Dlatego pani Zofia wzywa emerytów pokrzywdzonych przez ZUS do wspólnego protestu przeciwko instytucji, która działa na szkodę osób starszych.
– Na początek chcę zaskarżyć paragraf ustawy emerytalnej, mówiący o tym, że ZUS nie musi informować o zmianie przepisów pozwalających na uzyskanie wyższej emerytury. Przecież to skandal, że emeryt ma czytać i zrozumieć Dziennik Ustaw, by się dowiedzieć, że należy mu się wyższe świadczenie.

Pani Zofia pozwała ZUS do sądu, ale tu również straciła wiarę w sprawiedliwość.
– W uzasadnieniu wyroku – a sprawę przegrałam w pierwszej instancji – pomylono mój rok urodzenia, podano, że starałam się o emeryturę nauczycielską, chociaż to nieprawda. Jak w tej sytuacji mam wierzyć w sprawiedliwość?

Zofia Suliga chce zebrać wszystkich pokrzywdzonych przez ZUS i wystąpić do Rzecznika Praw Obywatelskich i do Sejmu o zmianę przepisów. Podaje swój telefon domowy: (042) 654-70-62 , pod którym codziennie między godz. 17 a 20 będzie zbierała wszystkie skargi pokrzywdzonych emerytów. Ma nadzieję, że razem będą w stanie lepiej się bronić.

Monika Kiełczyńska, rzecznik łódzkiego ZUS broni swojej firmy, twierdząc, że działa zgodnie z przepisami.
– Musimy przestrzegać tego, co jest w ustawie, a jeżeli ktoś uważa, że nie mamy racji, może skierować sprawę do sądu.

ZUS, po wyroku Sądu Najwyższego, przyznał, że popełnił błąd, odmawiając przeliczania emerytur przyznanych po rencie według aktualnej kwoty bazowej. Każdy, kto wcześniej był na rencie, a potem dostał emeryturę, ma prawo ubiegać się o wyższe świadczenie.
(kz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.