Facebook Google+ Twitter

Ruch Palikota chce usunięcia krzyża. Marszałek nie może go zdjąć?

Zaskarżenie obecności krzyża w sali posiedzeń Sejmu nie rozwiąże problemów - twierdzą konstytucjonaliści. Z ustawy zasadniczej ich zdaniem nie wynika, że symbol chrześcijaństwa nie powinien wisieć na Wiejskiej.

 / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski"Konstytucja nie mówi o tym nic. Czyli z konstytucji nie da się wywieść zarówno sytuacji takiej, że krzyż w Sejmie ma być, jak i się nie da wywieść sytuacji przeciwnej - że krzyża w Sejmie ma nie być" - powiedział prof. Marek Mankowicz dla TVN24.

Podobnego zdania jest prof. Czesław Martysz z Uniwersytetu Śląskiego. Jego zdaniem marszałek nie jest uprawniony do podjęcia decyzji o zdjęciu krzyża. Taką władzę ma Sejm i dopóki nie usankcjonuje on tego faktu ustawą spór zostanie nierozstrzygnięty.

Inny pogląd wyraża Marek Chmaj, który twierdzi, że decyzja leży w rękach marszałka. Politolog przewiduje, że Ruch Palikota złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego, a w razie porażki pójdzie do Strasburga.

Ruch Palikota złożył na ręce marszałka Sejmu wniosek o zarządzenie zdjęcia krzyża. Zdaniem nowo wybranych posłów jego obecność w parlamencie dowodzi, że obywatele nie są traktowani równorzędnie. Poseł elekt Roman Kotliński prówbował dowodzić wczoraj dziennikarzom, że krzyż, który znajduje się w sali posiedzeń nie jest symbolem chrześcijańskim, ale mezopotamskim i nie ma z chrześcijaństwem nic wspólnego.

"Obecność krzyża łacińskiego zwisającego ponad głowami posłów stanowi permanentne naruszenie gwarancji bezstronności władzy publicznej w sprawach religii, a zatem oznacza stan permanentnego bezprawia trwający już 14 lat" - czytamy we wniosku RP do marszałka Schetyny.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (62):

Sortuj komentarze:

1star2t
 • 1star2t
 • 08.11.2011 16:09

Ei! głupi Ty głupi Palikot. Co Ci (k...) da usunięcie krzyża, a właściwie krzyżyka, w Sejmie? Ty, (k...), pousuwaj wszystkie krzyże, stojące przy polskich drogach, a następnie zabierz się (k...) za krzyż na Giewońcie. Rozumiesz chyba, że pokazanie wysokiego poziomu swojej kultury, możesz osiągnąć dopiero na Giewoncie, który ma 1909 m. Oczywiście, że znacznie więcej byś zyskał na Rysach, ale tak (k...), nie ma krzyża. Postscriptum: chcesz zmienić nazwę swojej partii? Ja proponuję nową i oryginalną nazwę, bo związaną z Twoją działalnościa; "KRZYŻOWCE"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 03.11.2011 20:56

@P. Anna Dniewska .Pani Aniu, dziękuję z Pani komentarz. Przed chwilą wlaśnie wypowiedziałam się na temat afery zakazu wystąpień księdza Bonieckiego komentarzami,które napisałam pod obu tutaj zamieszczonymi artykułami-p. Rafała Gdaka i p.Marty Kowalik. Staję oczywiście w obronie i po stronie ks.Adama. Zważywszy na to,że np.Ks. Rydzyk może gadać co chce i że nikt prawie nie dorasta intelektualnie do poziomu ks. Adama,jestem zszokowana takim niesprawiedliwym postępowaniem w stosunku do niego. Ale komuś na tym zależy aby go uciszyć. Nie rozumiem tylko,jak jakiś jeden Zakon w Polsce może zbronić komuś tak mądremu i szanowanemu,jak Ks. Adam wypowiadania się publicznie. Całą duszą go wspieram w tym smutnym dla niego momencie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Dniewska
 • Anna Dniewska
 • 03.11.2011 18:32

Do @ Pani Marty Dutkiewicz.
Wreszcie w pani wypowiedzi pojawiło się ziarno prawdy o zakonie Krzyżackim i Inkwizycji.Czy mogłaby pani Marta wypowiedzieć się na temat zakazu wystąpień w mediach dla ks.Bonieckiego przez Zgromadzenie Marianów.Czy czasem metody średniowieczne nieomylnej Instytucji,która nie lubi sprzeciwu są nadal kontynuowane przez krewkich Hierarchów.Mogę pani podpowiedzieć,że decyzję o losie ks.Bonieckiego(przypomnę byłego generała zgromadzenia)podjął prowincjał,który święcenia kapłańskie przyjął raptem 18 lat temu i teraz nie jest w stanie uzasadnić swojej decyzji.Podaję link i zapraszam do dyskusji na sąsiedniej stronie.link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 02.11.2011 03:41

@Faja -Jeśli chodzi o Zakon Krzyżacki,to był on jedną z dewiacji w Kościele,jak również i Inkwizycja. Nie można zabijać ludzi pod płaszczem z krzyżem i pod pretekstem ich nawracania. Kościół się do tego przyznał. Oczywiście tego zła odwrócić nie można. Jednak wiele dobra jest w kościele także jak i wszędzie. Nie ma tylko zła i nie trzeba chcieć widzieć tylko zło w kościołach czy religiach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 02.11.2011 03:27

@ Faja -Proszę Pana,trudno jest z Panem rozmawiać o Duchu Świętym,jeżeli Pan Go nie czuje,pisze małą literą i nie czuje Pan przede wszystkim,że jest coś czego nie rozumiemy i co jest silniejsze od nas i naszego rozumu. Mnie ten Duch bardzo fascynuje a właściwie to fascynuje mnie najbardziej z wszystkiego na świecie. Z Ducha jesteśmy przede wszystkim i duchem jeżeli ktoś nie żyje tylko jedynie rozumem i materią,to raczej trudno się tak żyje. Ale to są poszukiwania całego życia. Obojętnie ,jak to się dzieje i z jakiego powodu ,również i politycznego,tak jak Mieszko I przyjął Chrzest,będąc poprzednio poganinem,został tym właśnie Duchem naznaczony,jak i inni i to na całe życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
 • Faja
 • 01.11.2011 23:58

Przepraszam pani Anno ten poprzedni mój wpis odnosił się do pani Marty Dutkiewicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
 • Faja
 • 01.11.2011 23:50

Pani Anno Dniewska z historii wynika że Mieszko I przyjął chrzest od Czech tylko dlatego żeby kraj Polan nie był bezkarnie napadany i rabowany przez hordy chciwych bandytów i morderców germańskich z pod znaku krzyża i błogosławionych przez zwyrodniałych papieży. Gdyby tego nie zrobił to Polanie podzielili by los plemion takich jak Prusy i Słowianie Połabscy, którzy zostali wymordowani lub zamienieni w niewolników przez panów z pod znaku krwawego krzyża watykańskiego. Krzyż na ziemiach Polskich wprowadzany był ogniem i mieczem a nie duchem świętym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 01.11.2011 21:39

porąbać to dziadostwo i spalić,Polska to zadupie Europy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 01.11.2011 11:45

@Anna Dniewska .Nie porównujmy jednego kraju do drugiego. Czechy ,Niemcy,Litwa- wszyscy zawdzięczają zmiany w systemie politycznym i demokrację naszemu papieżowi i ludziom w Polsce,którzy mieli odwagę z narażeniem swego życia o to walczyć. Zawdzięczają to przede wszystkim silnej wierze Polaków w siłę Boga. Proszę lepiej się z naszą historią zapoznać. Napisałam już przedtem,że nasz kraj jest inny ,jest ewenementem i napisałam także,że aby się o krzyż wciąż nie kłócić,powinna być przeprowadzona wśród obywateli ogólnopolska ankieta. Napisałam też,że osoby niewierzące,swoimi wypowiedziami nie powinny ranić osoby,które są wierzące. Chrzest przejęliśmy za pośrednictwem przede wszystkim Ducha Świętego. Inne jest rozumowanie Pani a inne odczuwanie osoby wierzącej. Jedno i drugie nie ma ze sobą nic wspólnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Dniewska
 • Anna Dniewska
 • 01.11.2011 03:39

Jest pytanie.Dlaczego posłowie AWS potajemnie w" Nocy" powiesili Krzyż.Czy legalnie nie można było powiesić w porze dziennej.Kto otworzył w porze nocnej drzwi do sali Sejmowej i skąd była pożyczona drabina do powieszenia krzyża.Parlament nie był właściwie strzeżony.Czy na odwagę posłowie AWS wypili sok malinowy w hotelu poselskim.
We wszechświecie jest jedna zasada - co zasiejesz to zbierzesz.Partii AWS już nie ma a odważni posłowie znikneli ze sceny politycznej.Katolikom wydaje się,że wierzącymi są tylko oni i to wystarczy aby innych wierzących w Boga traktować nie tolerancyjnie.W parlamencie Czeskim nie ma Krzyża a przecież Chrzest w 966 roku przyjeliśmy za pośrednictwem Czech.Prezydent Czech oraz parlamentarzyści postanowili poczekać i nie podpisali Konkordatu.Natomiast nasz Sejm jednogłośnie podpisał Konkordat,w sprawach finansowych jest to mało korzystne.Wspomniani Czesi produkują dalej swoje samochody - Skodę a my przestaliśmy.Zmierzając w kierunku państwa wyznaniowego z silnym odziaływaniem krewkich Hiierarchów zatracamy jakość duchową w kierunku sporów i udawadniania kto bardziej wierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.