Facebook Google+ Twitter

Ruch Palikota i Greenpeace nie chcą elektrowni jądrowych

Ruch Palikota na konferencji prasowej przypomniał o swoim stanowczym "nie" dla elektrowni jądrowych w Polsce. Do Sejmu została zaproszona również mieszkanka Fukushimy, która opowiedziała o swoich przeżyciach.

Sadoko Monma jest przedszkolanką z okolic Fukushimy. Do Polski przyjechała na zaproszenie organizacji Greenpeace. Pierwszym punktem jej wizyty było spotkanie z mieszkańcami gmin Krokowa i Choczewo, którym opowiedziała jak wspomina tamte dni oraz jak wygląda sytuacja po katastrofie. Ma wielką nadzieję, że uda jej się zmienić spojrzenie zwolenników elektrowni jądrowych. Twierdzi, że gdyby w tak pięknej okolicy (Gąski) wybudowano elektrownię, ludzie musieliby przechodzić przez podobne piekło.

W Sejmie, u boku Andrzeja Rozenka, Wandy Nowickiej oraz działacza Greenpeace, kobieta relacjonowała: "Ludzie mieszkający w promieniu do 30 km od elektrowni wciąż jeszcze nie mogą wrócić do domów".

Japonka mówiła, że są mieszkańcy, którzy postanowili pozostać przy swoich domach, będąc świadomymi zagrożeń związanych z promieniowaniem. Inni wyjeżdżają przez co rozpadają się ich rodziny, a co za tym idzie wyludnia się cały region. Ludzie żyją w ciągłym strachu przed tym, że sytuacja się powtórzy. Kobieta mówiła o tym, że są przypadki kiedy podobne tragiczne w skutkach awarie powodowane są przez błąd ludzki. Monma dodał również, że przez dziesiątki lat Japonia będzie się zmagać z problemem skażonej gleby.

Pod patronatem Wandy Nowickiej została zorganizowana w Sejmie wystawa pokazująca skutki tragedii w Japonii. Wicemarszałek mówiła, że ma nadzieję, iż te zdjęcia coś pokażą tym, którzy optują za budową elektrowni jądrowych.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jAS
  • jAS
  • 13.03.2012 01:55

Większego zagrożenia niż obecnie mieć nie będziemy. przecież wokół granicy Polski są usiane elektrownie atomowe, ale nie nasze. MY teraz mamy ZAGROŻENIE a nie KORZYŚCI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czata49
  • Czata49
  • 12.03.2012 22:05

Elektrownia atomowa to czysta energia. Za parę lat, jak będziemy mieli ogólnopolskie zaciemnienia, to wtedy dopiero będzie krzyk i budowanie na "łapu capu" elektrowni atomowych.Trzeba pamiętać, że elektrownie wiatrowe w naszym rejonie to fajne zabawki ale nie dające dużo prądu, wodne nie są wcale takie ekologiczne, przykład "Włocławka"- skumulowane przez lata osady zanieczyszczanego mułu to bomba ekologiczna. Elektrownie gazowe nieekonomiczne, węglowe tanie , ale euronaziści nałożą na nas haracz finansowy. EA (elektrownie atomowe) to jedyne w tej chwili wyście z kryzysowej sytuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 12.03.2012 21:12

Ruch Palikota,prognozuje,że PO z Tuskiem wygra jeszcze dwukrotnie wybory do Sejmu... Okropni złośliwcy ! Zazdoszczą PO, tasowania miliardów przy budowie Elektrowni Atomowej.Brak poprawności politycznej ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 12.03.2012 20:31

Japonia jest usiana el.atom.Trzeba było trzęsienia ziemi i tsunami aby uszkodzić jedną.Co to ma do polskich realiów ?Czy nam grozi tsunami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.