Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29344 miejsce

Ruch Palikota o finansowaniu kultury: 1 procent robi różnicę!

Takim hasłem kandydaci Ruchu Palikota do Sejmu – Tomasz Szypuła i Robert Leszczyński – zachęcali wczoraj do poparcia postulatu zwiększenia nakładów z budżetu Państwa na kulturę.

Konferencja przed Ministerstwem Kultury. Na zdjęciu: Monika Łada-Bieńkowska, Robert Leszczyński i Tomasz Szypuła / Fot. Grzegorz Kitowski14 września, w warszawskim klubie City, zorganizowano z tej okazji specjalną imprezę „Warszawski Wieczór dla Kultury”, w czasie którego Tomasz Szypuła, „trójka” z warszawskiej listy Ruchu, przekonywał: "Zgodnie z konstytucją, państwo polskie powinno wspierać kulturę i dziedzictwo narodowe. Mam jednak wrażenie, że tak się nie dzieje i kultura nie jest dotowana tak jak powinna być. Instytucje kościelne czy powiązane z Kościołem otrzymują właśnie ok. 1 proc. z budżetu państwa. Te pieniądze, można przeznaczyć na promowanie młodych artystów, którzy przed Państwem wystąpią".

Artyści zaangażowani


Wydarzenie przyciągnęło ok. 40 osób. W czasie wieczoru, swoje wiersze czytali młodzi poeci po debiucie: Cezary Stawecki i Rafał Grzywnowicz. Rafalala, najbardziej znana osoba trans w Polsce, zaprezentowała fragment swojego spektaklu „Domek letniskowy”, w którym wystąpiły Sylwana Skarzynska-Rutledge i Aneta Wycinka, studentki aktorstwa Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia.

– Naprawdę wzruszający i mocny spektakl. Chcę go zobaczyć w całości - komentowała dla W24 Katarzyna, uczestniczka imprezy.

Tomasz Szypuła w czasie wydarzenia przeczytał swój ulubiony wiersz Emily Dickinson, amerykańskiej poetki. - Odkryłem ją jeszcze w liceum, kiedy poszukiwałem sam siebie. Czytanie jej wierszy przed Wami jest dla mnie bardzo ważne, choć czuję się jakbym uprawiał ekshibicjonizm emocjonalny. Przemawiać o sprawach ogólnych jest łatwiej niż sięgać do wnętrza albo je pokazywać - wyznał kandydat.

Wieczór zakończył się recitalem Moniki Łady-Bieńkowskiej, aktorki i piosenkarki. - Postulat zwiększenia nakładów na kulturę jest mi szczególnie bliski. Chciałabym, żeby bardziej promowano artystów niszowych. Sama się za taką uznaję. Wiem jak trudno się przebić młodym na polskim rynku muzycznym - mówiła przed występem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 15.09.2011 21:05

Naród nie głosuje na pajaców.
Wybory to sprawa zbyt poważna, aby niepoważnie głosować na ciemnotę

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota
  • Dorota
  • 15.09.2011 16:03

Ja, również

Komentarz został ukrytyrozwiń
Darek
  • Darek
  • 15.09.2011 14:28

Glosuje na Palikota

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.