Facebook Google+ Twitter

Ruch Palikota usunie krzyż z sejmowej sali obrad?

"Czemu, do cholery, nie weźmiecie drabiny i nie zdejmiecie krzyża, tak jak został powieszony - w nocy?” - pytają wyborcy Ruchu Palikota. - „Nie mogę wykluczyć, że tak zrobimy" – odpowiada Andrzej Rozenek, rzecznik partii.

Sonda

Krzyż w sali sejmowej:

 / Fot. archiwum, PolskapresseJak podaje Wprost.pl rzecznik partii zapewnia, że Ruch Palikota szuka wszelkich możliwych metod, by zmusić marszałek Sejmu Ewę Kopacz do usunięcia zawieszonego bezprawnie, pod koniec lat 90. przez posłów AWS, krzyża. „Wieszający go posłowie zrobili to pod osłoną nocy, a Sejm nie przyjął żadnej uchwały w tej sprawie. Od wielu lat wszyscy odwracają głowę i udają, że nic się nie stało. Nie może być tak, że ktoś sobie w dowolnym miejscu przybija co chce”.

Nie tylko krzyż

Z Ruchu Palikota wyszedł również pomysł utworzenia zespołu ds. świeckiego państwa – podaje Onet.pl. Dzięki niemu, zgodnie z art. 25 konstytucji, który "nie pozwala na to, by we wszystkich uroczystościach państwowych brali udział kapłani czy żeby w urzędach publicznych wisiały symbole religijne" z przestrzeni publicznej miałyby zniknąć związki wyznaniowe.

 / Fot. archiwum, PolskapresseJak dodaje Rozenek, Sejm funkcjonuje za pieniądze podatników, nie tylko katolików, więc nie powinno w nim dochodzić do spotkań opłatkowych z kardynałem czy prymasem. „To manifestacja, której dokonuje związek wyznaniowy” mówi poseł. Dodaje, iż mimo że oficjalnie Kościół nie uczestniczy w polityce, zakulisowo wpływa nań bardzo silnie. Tu pada nazwisko ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Ruch Palikota chce też uregulowania kwestii religii w szkołach. „Jeżeli Kościół uważa, że religia jest niezbędna w szkole, powinien za nią płacić. Dlaczego mają to robić podatnicy? – pyta poseł. Jak podaje, religia w szkole kosztuje skarb państwa ponad miliard złotych rocznie.

Partia proponuje również likwidację dotacji państwowych dla Kościoła, także dla katechetów i kapelanów. Wówczas poparłaby pomysł odpisania 1 proc. od podatku na ten cel. „To się państwu opłaci i sprawa będzie czysta: kościół nie będzie utrzymywany przez państwo, ale przez tych obywateli, którzy chcą nań łożyć” – twierdzi rzecznik. Ruch Palikota zaproponuje też coś w rodzaju kodeksu etycznego dla polityków.

Jak podaje Wprost.pl inny poseł partii Robert Biedroń odnosząc się do kwestii krzyża, na antenie radiowej Trójki zadał pytanie: „W jaki sposób został powieszony ten krzyż? W sposób legalny i pełen szacunku dla niego?”. „To hipokryzja” – skwitował.

Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Do łysy blondyn - to raczej jest żywe potwierdzenie pomysłu, że panie powinny zajmować tylko tym czym się tradycyjnie zajmowały... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
łysy blondyn
 • łysy blondyn
 • 11.07.2012 13:04

Jednak te kawały o blondynkach nie kłamią. Mamy na to dowód z radosnej twórczości tej blondynki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Maria Czerw Dzisiaj 00:11
Pani Mario, przecież ten przykład z Izraelem, to nieszczęście... Dała Pani przykład rzeczywiście "najspokojniejszego miejsca" na ziemi i wzorce czerpać należy z Izraela... Rzeczywiście strzał w dziesiątkę...! Gdyby Pani dała z tamtego rejonu przykład działania żydowskich służb specjalnych, czy chociażby sposobu na imigrantów nielegalnych, to bym zrozumiał, ale przykład na współżycie społeczne???? ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak twórzmy kolejne komisje, które sfinansujemy z zaciąganych pozyczek.

1/4 mieszkańców Izraela to muzułmanie i nikomu nie przychodzi do głowy usuwać jako symbolu państwa gwiazdy Dawida a menorę w Knesecie ubogacać półksięzycem.

Żydzi żyli setki lat u boku większości, której nie mieli za złe, że foruje jakąś swoją symbolikę - normalne, że większość potrzebuje dla podtrzymania swojej tożsamości kulturowej symboliki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Paula Radwanowicz Wczoraj 12:15

idzie o to, ze szkoda pióra i czasu na pisanie o bydlectwie, które min. wychodzi z sali obrad przy minucie ciszy ku pamięci Żołnierzy Wykletych. Wszelkie pisanie o Szambonurkach należy traktować jako tegoż reklamę. Wszak maksyma agresywnego pijaru brzmi: nie ważne jak mówią, ważne by mówili, pisali. I to właśnie koleżanka robi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 10.07.2012 18:01

Krzyż nie zostanie usunięty na to daję głowę - ale" Ruch Fiuta" zostanie usunięty z Sejmu to rzecz pewna !

W następnej kadencji przejdą niechybnie do podziemia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 10.07.2012 17:02

Pod osłoną nocy - Proponuję nie zdejmować ale powiesić symbole wszystkich religii jakie są w Polsce - i wtedy dowiemy się jakich miłosiernych, wyrozumiałych i wielkodusznych mamy chrześcijan. Takie aikido jak pchają to ciągnij, jak ciągną to pchaj. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
wasz kot
 • wasz kot
 • 10.07.2012 13:26

Ruch Fiuta będzie najpierw USUWAŁ z bandy Paplikota ,Rodzynka, Anię i Armanda (HA HA HA Armand ),by nabrać wprawy w usuwaniu,ściąganiu i obciąganiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szatan
 • szatan
 • 10.07.2012 10:53

Ktoś powiesił pod osłoną nocy i nie było takich obrzydliwych komentarzy. Teraz gdy chcą go zdjąć to zaczyna się bonanza. Miejsce krzyża jest w kościele a nie w urzędzie państwowym.Krzyż nie dla wszystkich znaczy to samo.Skoro jest tyle kontrowersji wokół krzyża to trzeba go zdjąć i koniec balu . Chyba już dość dyktatu kościoła w tym państwie!!!!Niech sobie porządzą w kościele.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janusz zakociały
 • janusz zakociały
 • 10.07.2012 09:29

A Rydzio na gówno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.