Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6658 miejsce

"Ruchele wychodzi za mąż" - wzruszająca historia o Holokauście

Jedne teatry szokują podczas swoich przedstawień wulgaryzmami, płynącymi z ust całkowicie rozebranych aktorów, drugie, tak jak Teatr Żydowski, przyciągają publiczność inteligentną fabułą, podczas której nawet łezka w oku może się zakręcić.

Ruchele wychodzi za mąż / Fot. Teatr ŻydowskiSpektakl "Ruchele wychodzi za mąż" według dramatu Savyon Liebrecht (jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich) w reżyserii Jacka Papisa zmusza do refleksji na temat wydarzeń z 1942 roku, kiedy to miał miejsce, w obozie Auschwitz-Birkenau, na terenie Polski, największy masowy mord w dziejach ludzkości. Zamordowano w nim ponad milion Żydów oraz setki tysięcy Polaków, Sinti, Romów i ludzi innych narodowości. Dzisiaj, ponad 72 lata po tragedii, Jacek Papis stworzył spektakl, opowiadający poruszającą historię, której głównym bohaterem jest Szlojme (w tej roli Stanisław Brudny), żyjący świadek Holokaustu.

Ruchele wychodzi za mąż / Fot. Teatr ŻydowskiTytułowa bohaterka dramatu, Ruchele (Ewa Greś/Joanna Rzączyńska) – ukochana córka Szlojme – po latach rozłąki postanawia odwiedzić swojego ojca i młodszą siostrę Leę (Małgorzata Trybalska). Rodzina, zaskoczona nagłym przyjazdem gościa, w końcu dowiaduje się, co, a raczej kto, jest powodem jej przyjazdu. Ruchele w końcu znalazła miłość swojego życia i chce wyjść za niego za mąż. Długo nie czeka, postanawia przedstawić Arele (Marcin Błaszak) swojej rodzinie, lecz kiedy dochodzi do spotkania, jej ojciec nie wierzy własnym oczom. Zamyka się w sobie i z nikim nie chce rozmawiać. Jak się później okazuje, Arele przypomina mu obraz sprzed siedemdziesięciu lat, kiedy to w obozie Auschwitz-Birkenau zamordowano na jego oczach jego młodszego braciszka…

Czy demony z przeszłości zaburzą współczesne wydarzenia? Jak daleko jest w stanie się posunąć człowiek, kiedy ktoś zabija mu najbliższą istotę? I wreszcie, jak pogodzić się z tym co już minęło i zacząć żyć na nowo?

Ruchele wychodzi za mąż / Fot. Teatr Żydowski"Ruchele wychodzi za mąż" to najbardziej poruszający spektakl, który miałam okazję do tej pory zobaczyć. Rola Stanisława Brudnego to niesamowity pokaz kunsztu teatralnego. Aktor tak bardzo wczuwa się w rolę, że widz mimowolnie przenosi się do tamtych tragicznych lat. Mnie bardzo ta historia wzruszyła i jedno wiem na pewno: tego spektaklu nie można przegapić! Brawa należą się wszystkim aktorom (Włodzimierz Press w roli wujka Staszka z Ameryki także cały oddaje się swojej roli i gra nieziemsko), reżyserowi, a przede wszystkim Savyon Liebrecht, bo gdyby nie jej dramat, nie byłoby tej sztuki. Nie dziwię się, że Teatr Żydowski jest obowiązkowy na mapie teatralnej Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na pewno wybiorę się na ten spektakl. Bardzo lubię sztuki wystawiane w tym teatrze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu, uśmiałem się do łez... Przypomniał mi Pan dialog, którego byłem świadkiem przed 30 laty, gdy kilku znawców papierosów dyskutowało o ich jakości. Jednego konesera "Sportów" radomskich (wyjaśnienie dla młodszych czytelników - ówczesna marka papierosów) koledzy chcieli sprawdzić, czy rzeczywiście on rozpoznaje takie subtelności... i oszukali go w ten sposób, że podali mu do wyboru żeby ocenił jakość kilku sztuk i za radomskiego "Sporta" "robił" jakiś inny z innej wytwórni. Oczywiście, że była pełna wpadka - nie rozpoznał. Wesołości było co niemiara.

Pan rozpoznaje "z przeklejki" rodzaj edytora tekstu? Tylko pogratulować tak precyzyjnej wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już tacy malkontenci komentowali na tym portalu podobne brednie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Matczyński - jaki sens ma uwaga o pisaniu w Wordzie i cudzysłowach ze strony człowieka, który żadnego tekstu nie napisał?
Word jest wygodnym warsztatem dzięki któremu można mieć masę notatek, brudnopis, dokonywać poprawek i pracować nad tekstem nawet przez tydzień.
Proszę spróbować i na przyszłość nie wymądrzać się nad kimś, kto pisze coś więcej niż bezsensowne uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym, świetny artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po cudzysłowach widać (kursywa), że nie pisała Pani bezpośrednio w serwisie, tylko w Wordzie. Potem Pani przekopiowała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.