Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: 100. rocznica urodzin patrona muzeum - Maksymiliana Chroboka

Współautorzy: Adam Podgórski

W stulecie urodzin Maksymiliana Chroboka, patrona Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, odbyła się uroczysta konferencja naukowa.

 / Fot. Marek PodgórskiNosiła tytuł „Ruda Śląska i okolice na tle przemian społeczno-politycznych i gospodarczych Górnego Śląska w I połowie XX wieku”. Zbiegła się nieomal dokładnie z 35. rocznicą utworzenia poprzedniczki muzeum, Społecznej Izby Regionalnej, w Rudzie Śląskiej, której Maksymilian Chrobok był inicjatorem.


 / Fot. Marek Podgórski

Sylwetkę Maksymiliana Chroboka przybliżyła uczestnikom konferencji Irena Twardoch. Urodził się 11 sierpnia 1911 roku w Westfalii. Jesienią 1935 roku przybył do Rudy Śląskiej, by podjąć pracę w kopalni „Wolfgang – Wawel”. W czasie wojny działał w strukturach AK. W 1945 roku aresztowany przez władze radzieckie, zesłany do pracy niewolniczej w Osetii. Z niewoli wrócił w 1947 roku. Był długoletnim dyrektorem wielkich kopalń. Za działalność na rzecz dzieci i młodzieży odznaczony Orderem Uśmiechu w gronie czternastu pierwszych laureatów. Na emeryturze poświęcił się zupełnie działalności społecznej. Od 1973 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej, a z chwilą powstania Miejskiej Izby Regionalnej został jej dyrektorem. Zmarł 26 lipca 1983 roku.

 / Fot. Marek PodgórskiKonferencji, w której uczestniczyła córka Chroboka, Stefania, z mężem oraz syn Stanisław z żoną, towarzyszyła wystawa pamiątek po Maksymilianie Chroboku oraz najcenniejszych eksponatów Muzeum Miejskiego. Zasoby placówki zaprezentował też multimedialnie Andrzej Godoj.

W programie spotkania znalazły się referaty: ks. dra hab. Jana Góreckiego: Kościół pw, św. Jozefa w Rudzie Śląskiej; dr. Bogumiły Bobik: Rozwój szkolnictwa na Górnym Śląsku w I połowie XX wieku; dr Barbary Nowak: Formy pracy socjalnej na terenie województwa śląskiego w latach 1922-1939; dr Joanny Świtały-Mastalerz: Futermeloki, szplitry i kopalnioki – rzecz o śląskich maszketach; mgr Krzysztofa Gołąba: Zakłady przemysłowe na terenie Orzegowa na przykładzie kopalni „Karol” i koksowni „Orzegów”;  / Fot. Marek Podgórskimgr Marcina Jarząbka: Uciekanie – wybuch II wojny światowej w życiu i pamięci mieszkańców przygranicznych miejscowości województwa śląskiego, mgr Kamila Warzechy: Losy rudzkich powstańców śląskich w okresie okupacji hitlerowskiej (1939-1945) oraz mgr inż. Adama K. Podgórskiego: Pochodzenie nazwy „Orzegów” i jej funkcjonowania wśród mieszkańców Orzegowa, Rudy i okolic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lechita Skalski
  • Lechita Skalski
  • 10.09.2011 08:28

Ciekawy tekst5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.