Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: 110 lat poczty w Halembie

110 lat temu utworzono pocztę „z prawdziwego zdarzenia” w Halembie, wtedy samodzielnej gminie administracyjnej, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. O ważnej dacie pamiętali działacze rudzkiego Oddziału Polskiego Związku Filatelistów.

Zarządzenie z 31 października 1902 roku, Cesarskiego Głównego Dyrektora Pocztowego – Hüttenheina z Opola oznajmiło, że z dniem tym w miejscowości Halemba (Kreis Kattowitz), zamyka się Placówkę Pomocniczą Poczty, a na jej miejsce powołana zostaje z dniem 1 listopada 1902 r Poßtagentur Halemba Kr. Kattowitz (Agencja Pocztowa Halemba pow. Katowice).

 / Fot. Repr. Jan OlchowikPrawdopodobnym jest, że pierwszy jej administrator, pan Schinkl, albo zrezygnował z tej funkcji, albo przeszedł na emeryturę, a wobec braku następcy placówkę zamknięto. Po zgłoszeniu się nowego administratora, pana Dussa (Dusza) ponownie ją otworzono. On też później został jej Agentem Pocztowym. Oficjalne otwarcie Poßtagentur Halemba Kr. Kattowitz odnotowano w Dzienniku Urzędowym nr 58 z dnia 8 listopada 1902 r.

Z tej okazji Jan Olchowik, znany i ceniony badacz historii poczty na Górnym Śląsku, członek Klubu Zainteresowań „Silesiana” PZF, mieszkający na stałe w Niemczech, opracował rocznicową publikację pt: „110 lat poczty w Halembie”. Jak zapewnia Roman Pawliszak, skarbnik oddziału, praca wraz z innymi opracowaniami dotyczącymi przeszłości poczty w miejscowościach tworzących obecnie Rudę Śląską, ukaże się w przyszłym roku, kiedy rudzki Oddział PZF obchodził będzie 25-jubileusz powstania.

Dokonania edytorskie rudzkich filatelistów, szczególnie Jana Olchowika, są szeroko znane i doceniane wieloma medalami przyznawanymi podczas prestiżowych wystaw krajowych i międzynarodowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A listy dochodzące w 24 godziny to był standard, za który teraz pobiera się opłatę, a i tak w praktyce priorytety na drugi dzień dochodzą nie za często.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.