Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: 11 listopada - najbardziej polski z polskich dni

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Rudzie Śląskiej uczczono Święto Niepodległości. Po mszy świętej w kościele św. Pawła odprawionej w intencji Ojczyzny, miasta i mieszkańców, na placu Jana Pawła II odbyła się główna uroczystość.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNa płycie rynku ustawiły się poczty sztandarowe i pododdziały honorowe: 75. Dywizjonu Rakietowego Obrony Przeciwlotniczej z Gliwic, Straży Miejskiej, Rudzkiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Bractwa Kurkowego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im. Herberta Clarka Hoovera. / Fot. Adam K. Podgórski

Po odegraniu hymnu państwowego i wystąpieniu prezydenta miasta, Andrzeja Stani, odbył się Apel Poległych. Żołnierze oddali salwę honorową. Rozległa się także salwa armatnia ze starodawnych dział rudzkiego Bractwa Kurkowego. Orkiestra Dętą KWK „Pokój”, dyrygowana przez Jacka Kampę wykonała „Rotę”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNastępnie uczestnicy manifestacji przemaszerowali główną ulicą miasta pod pomnik Jadwigi Markowej, bestialsko zakatowanej przez hitlerowców we wrześniu 1039 roku. Przy łoskocie werbli złożono kwiaty od władz samorządowych, partii politycznych, organizacji i instytucji miejskich. / Fot. Adam K. Podgórski


Część mieszkańców miasta uczciła święto narodowe uczestnicząc w XVII Biegach Niepodległości. Ze startu wspólnego przy Szkole Podstawowej nr 15 w Halembie uczestnicy pobiegli na 12 km. Odbył się również bieg rekreacyjny. Zawody, organizowane w Rudzie Śląskiej od 1994 roku z okazji Święta Niepodległości, zaliczane są do najpoważniejszych imprez w regionie. Z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najlepsze życzenia dla Rudy Śląskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.