Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: 12 górników nie żyje, 18 walczy o życie w szpitalu

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2009-09-18 11:34

Władze kopalni Wujek-Śląsk przyznały, że pod ziemią mogło dziś dość do wybuchu gazu, a nie do pożaru jak informowano wcześniej. Premier Donald Tusk zapowiedział przerwanie wizyty w Hadze i przyjazd na Śląsk. Na stan obecny oficjalnie potwierdzono śmierć 12 górników w kopalni.

 / Fot. Dziennik Zachodni/ PolskaWg niepotwierdzonych informacji, zmarłych już jest więcej - nie udało się reanimować 3 ratowników, którzy brali udział w akcji ratunkowej. 15 górników jest ciężko rannych. Ofiar może być więcej. Obecnie w szpitalach, w tym siemianowickiej oparzeniówce przebywa 15 poparzonych górników. W sosnowieckim szpitalu Św. Barbary przebywa sześciu górników. Stan dwóch z nich jest bardzo ciężki. Stan pozostałych czterech lekarze określają jako zadowalający.

Do zapłonu metanu doszło około godziny 10.15 na poziomie 1050. Nie wiadomo na pewno ilu górników pracowało w rejonie katastrofy. Część z nich nie odbiła karty. Jest zamieszanie, rodziny strasznie się martwią w oczekiwaniu na komunikat w osobnym pomieszczeniu. Są pod opieką psychologa.

Przed chwilą prezes WUG poinformował, że zostanie powołana specjalna komisja, która zbada przyczyny wypadku. Kopalnia Wujek-Śląsk znajduje się w czwartej, najwyższej kategorii zagrożenia metanem i trzeciej tąpnięciami. Według Katowickiego Holdingu Węglowego, do której należy kopalnia, przed wybuchem pożaru urządzenia pomiarowe nie sygnalizowały żadnych zagrożeń. Do kopalni jedzie wicepremier Grzegorz Schetyna. - Rannych zabierali z boiska helikopterami sprowadzonych z całej Polski. Akcja skończyła się godzinę temu. Reszta w rękach Boga - mówi Piotr Bienek, górnik z Solidarności. - Dwunastu zginęło, połowę z nich znałem. To straszna tragedia. Jeśli mogę wszystkich prosić: módlcie się proszę, żeby jak najwięcej ludzi przeżyło. Są w Siemianowicach śląskich, Sosnowcu i Katowicach-Ligocie. My też staramy się zorganizować akcję pomocy dla rodzin, jesteśmy gotowi do oddania krwi. Apeluję jeszcze raz do wszystkich ludzi życzliwych górnikom, a nawet do tych, którzy nas specjalnie nie darzą sympatią, żeby byli z nami i rodzinami.

Najmłodsza ofiara miała 20 lat. Najstarszy z górników był w wieku przedemerytalnym. Według nieoficjalnych informacji stan części uratowanych może być krytyczny. Mają poparzone od 40 do 90 proc. powierzchni ciała. Wszyscy mają poparzone górne drogi oddechowe. - To wielka tragedia. Przyczyn nie znamy, ale z pewnością zostanie powołana specjalna komisja, która je zbada. - mówił krótko przed 14 Marek Czyżycki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tragedia wydarzyła się w Rudzie Śląskiej Kochłowice bo ja mieszkam w Rudzie Śląskiej więc wiem gdzie to było. Ogromna tragedia :( kondolencje dla rodzin zmarłych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę dopisać, w jakim mieście wydarzyła się tragedia! Niektórzy mogą sobie skojarzyć miejsce tego wypadku z katowicką "KWK Wujek", a nie z kopalnią "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej, gdzie wydarzyła się dzisiejsza tragedia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2009 16:57

Tragedia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tragedia.((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.