Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: 14. Hanysy rozdane

Już po raz 14. odbyła się uroczysta gala rozdania Hanysów kabaretu Rak. W tym roku laureatów tej wyjątkowej statuetki było ośmiu. Wśród nich znaleźli się Leszek Blanik, Zbigniew Stryj i organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

"Hanysy 2009" / Fot. Magdalena Foltys
W piątkowy wieczór w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczysta gala rozdania Hanysów, kabaretu Rak. Już po raz 14. zgromadzili się na niej politycy, aktorzy, muzycy i inni zaproszeni goście, aby poznać najbardziej skrywaną tajemnicę kabaretu Rak - kto zostanie tegorocznym laureatem „Hanysów 2009”.

- W Ameryce są Oscary, w Polsce sieją Wiktorami, a my chopcy som ze Ślonska, my dzielimy Hanysami - tymi słowami śpiewająco otworzyli galę członkowie Kabaretu Rak: Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek i Grzegorz Poloczek.

Laureaci tegorocznych "Hanysów 2009" / Fot. Magdalena FoltysPo krótkiej chwili humoru w wykonaniu gospodarzy wieczoru nadeszła chwila na która wszyscy czekali. W tym roku statuetkę otrzymali Zbigniew Stryj za realizację autorskich projektów artystycznych pielęgnujących śląskie tradycje, Bogdan Koczy, za działalność społeczną na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania niepełnosprawności, Arkadiusz Pawełek, za odwagę i konsekwencję w dążeniu do realizacji własnych pasji, m.in. opłynięcia Atlantyku na pontonie, Małgorzata Szejnert, za „Czarny Ogród” i zwrócenie oczu ku śląskim wartościom, Leszek Blanik, za wybitne osiągnięcia sportowe, m.in. złoty medal na Igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008r, złoty medal na mistrzostwach Europy w 2008r.

Nagrodzono również instytucje i przedsięwzięcia: Muzeum Chleba w Radzionkowie - "za kultywowanie szacunku do chleba", Teatr Nowy w Zabrzu "za 50 lat działalności teatralnej na Śląsku" oraz organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Tydzień Kultury Beskidzkiej "za wieloletnie popularyzowanie dorobku kultury ludowej".

Laureaci tegorocznych "Hanysów 2009" / Fot. Magdalena FoltysPrezydent Rudy Śląskiej, Andrzej Stania, mówił: - Kabaret Rak sławi Rudę Śląską, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Szczególnie w roku 50-lecia istnienia Rudy Śląskiej w obecnych granicach. W części artystycznej wystąpił Jacek Wójcicki. Krakowski artysta zabrał nas na wycieczkę po muzycznym świecie. Motywem przewodnim artysty były piosenki Jana Kiepury.

Statuetka "Hanysa" to odlana z brązu postać hutnika-odlewnika. Każda waży dwa kilogramy. Od trzynastu lat wykonują je pracownicy Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. W poprzednich latach laureatami statuetki byli m.in.: Jan Miodek, Lech Wałęsa, Kazimierz Kutz, Adam Małysz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5+ dla Magdy za ciekawą relacją z "Hanysów" :). Leszek Blanik jak najbardziej na niego zasłużył :D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.