Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: 90 lat GKS Grunwald

Redakcja
Przemawia Teodor Wawoczny prezes GKS Grunwald
Przemawia Teodor Wawoczny prezes GKS Grunwald Adam K. Podgórski
Od mszy świętej w halembskim kościele Matki Boskiej Różańcowej rozpoczęły się obchody 90-lecia GKS Grunwald. Klubu nazywanego - nie na darmo - Legendą Halemby.

Po rocznicowym nabożeństwie uroczystości przeniosły się do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się część oficjalna Obchodów. Teodor Wawoczny, związany z klubem od 1964 roku, najpierw jako zawodnik, potem trener, działacz i pod trzydziestu lat z niewielka przerwą, prezes Grunwaldu, przedstawił historię tego wielce zasłużonego dla Halemby, Rudy Śląskiej i regiony klubu sportowego.

Przyjmuje się, gdyż dokładnej daty nigdy nie udało się ustalić, że klub powstał wiosną roku 1920. Halemba stanowiła wtedy samodzielną gminę administracyjną. Z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu utworzono w regionie 137 klubów sportowych zrzeszonych w 11 obwodach, w tym Klub Sportowy Gwiazda Halemba. Założycielami Gwiazdy byli: Piotr Mika, Augustyn Wicik i Paweł Moroń. W trakcie swych dziejów klub z zmieniał nazwy KS Widzew Halemba, Robotnicy KS Gwiazda Halemba, KS Unia Kłodnica, Górniczy KS Grunwald Kłodnica, GKS Grunwald Halemba i wreszcie w 1979 roku na GKS Grunwald Ruda Śląska

Pierwszy oficjalny mecz Gwiazda rozegrała 3 października 1920 roku, wygrywając z Życiem z sąsiednich Kochłowic, (dzisiaj także dzielnicy Rudy Śląskiej), ale wkrótce przegrywając z rywalami w rewanżu. Potem bywało różnie. Dwukrotnie piłkarze nożni Grunwaldu grali w II lidze i raz w jednej szesnastej Pucharu Polski. Większe sukcesy odnosili zawodnicy sekcji piłki ręcznej. Obecnie grają w grupie B I ligi.

Na uroczystość przybyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, która razem z posłem Grzegorzem Tobiszowskim, przekazała halembskim sportowcom życzenia i upominek, w zamian dostając honorową, koszulkę z imiennym nadrukiem, wydaną z okazji rocznicy. Oczywiście, jak na kobietę przystało, natychmiast wdziała nowy ciuszek! Byli tez nieomal w komplecie radni miejscy. Gratulacje i upominki w imieniu rady wręczyli prezesowi Wawocznemu: Józef Osmenda, Zbigniew Domżalski i Krzysztof Rodzoch.

Długo trwały ceremonie wyróżniania wielkiej rzeszy dziesiątków zasłużonych dla klubu osób, w tym ofiarnych długoletnich sponsorów: Stanisława Szybki, Tadeusza Barnasia i Franciszka Nalepy. Podsumowano przy okazji plebiscyty na najlepszych zawodników i trenerów 90-lecia. Tytuł najlepszego piłkarza ręcznego „wszechczasów” przypadł Engelbertowi Szolcowi, najlepszego piłkarza nożnego - Gerardowi Pawlikowi, a najlepszego trenera - Teodorowi Wawocznemu.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto