Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska à la Vivaldi - niezwykła o każdej porze roku

Współautorzy: Barbara Podgórska

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej wydał album o mieście pt. ”Cztery pory roku”. Autorem zdjęć jest Piotr Oleś, chorzowski fotografik znany z kilkudziesięciu albumów fotograficznych i wystaw pokazywanych w różnych krajach.

 / Fot. Adam K. Podgórski- Z Rudą Śląską jestem blisko i szczególnie uczuciowo związany, gdyż stąd, z Nowego Bytomia, pochodzi moja żona – zdradza Piotr Oleś. – Urodziła się w zabytkowej kamienicy naprzeciw magistratu. Mieszkaliśmy tam przez trzy i pół roku. Cale miasto jest niesamowicie wręcz urokliwe, uprzemysłowione, ale i bardzo zielone, mające wiele do pokazania i jeszcze więcej ukrytych tajemnic. Nieustannie odnawiane, nabiera uroku. Raduje mocno to, że starej zabytkowej substancji nie pokrywa się styropianem i pryska akrylami, ale pieczołowicie czyści cegły i klinkiery, a stare ramy okien maluje na czerwono i zielono .

Album pokazuje urodę wszystkich dzielnic: Bielszowic, Bykowiny, Chebzia Czarnego Lasu, Goduli, Halemby, Kochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa Rudy i Wirka. Dla człowieka zakochanego w swoim mieście wszystkie ta nazwy brzmią wspaniale. Wspaniałe są też fotografie, prezentujące detale doskonale znanych ulic, zaułków, kamienic, budowli, parków, akwenów, ale widzianych oczyma artysty i okiem obiektywu, a więc w ujęciu zupełnie innym, subiektywnym. Tym samym codzienne, na pozór zwyczajne widoki odsłaniają głębsze, niesamowite oblicze. Na obrazach Piotra Olesia pokazują się w pełni słońca i w niepogodę, w blasku dnia i w świetle nocnych latarń. Jest na tych fotogramach wiosennie żywa zieleń, skwar letnich popołudni, nostalgiczne zamglenia jesieni i imponująca, jak na potoczne wyobrażania o Śląsku, biel śniegu. Praca nad albumem trwała pond rok, ale rezultaty - mówiąc z pewną emfazą - będą wieczne.

Piotr Oleś pozwolił sobie stworzyć dodatkowo rudzką „Piąta porę roku”, czyli cykl niezwykłych fotomontaży opartych na znanych motywach miejskich. Jednemu z nich towarzyszy cytat z Oscara Wilde: Wszyscy leżymy w rynsztoku, ale niektórzy z nas sięgają po gwiazdy. Jako zapalony rudianista ogromnie cieszę się z powstania znakomitego wydawnictwa o moim mieście. Niełatwo wprawdzie je zdobyć, ale komu się uda, zyska ozdobę domowej biblioteczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla autora albumu, jaki i autorów materiału za propagowanie rodzinnego środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne niezwykła ksiązka...:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.