Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7408 miejsce

Ruda Śląska: Benefis Barbary i Adama Podgórskich

Są ze sobą od 46 lat; od 41 w małżeństwie. Dwadzieścia lat temu ukazała się ich pierwsza wspólnie napisana książka.

 / Fot. Anna Jach
Barbara i Adam Podgórscy obchodzą jubileusz pracy autorskiej. 15 maja 2014 roku, w Miejskim Domu Kultury w Bielszowicach, odbyło się rocznicowe spotkanie z autorów z bliskimi i przyjaciółmi. Benefisowi przebiegającemu pod honorowym patronatem Grażyny Dziedzic, prezydent Miasta Ruda Śląska, towarzyszyła wystawa dorobku pisarskiego Podgórskich, przygotowana przez Bronisława Wątrobę i Grażynę Skuczeń oraz wystawa fragmentu olbrzymiej (blisko 700 podpisów) kolekcji dedykacji i autografowi wszystkich premierów i prezydentów III RP.

Barbara i Adam Podgórscy są autorami blisko setki znaczących publikacji w tym: 54 książek (62 wydania), 13 publikacji w wydawnictwach zwartych, 24 opracowań na prawach manuskryptów w zbiorach Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej i Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, inicjatorami wydania i autorami wstępów do 12 publikacji książkowych oraz 17 e-boków. Są ponadto działaczami społecznymi, twórcami m. in. Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw OPP i Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew OPP, animatorami kultury i dziennikarzami obywatelskimi (blisko 4800 publikacji w ponad 70 tytułach prasowych i Internecie).
 / Fot. Anna Jach
Wieczór otworzyli: Lucyna Cerlak, dyrektorka bielszowickiego MCK oraz Krystian Gałuszka, dyrektor rudzkiej Książnicy. Roli mistrza ceremonii podjął się przyjacielsko i ofiarnie Marek Wacław Judycki, który zaprezentował benefisantów oraz prowadził z nimi dialogi.
 / Fot. Anna Jach
Na wstępie z uroczym koncertem wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Rudzie Śląskiej. Prowadzone przez Małgorzatę Kaniowską trio fortepianowe "PIANOFORTE", w składzie: Aleksandra Madeja – skrzypce, Jakub Wyciślik – wiolonczela, Sara Kuzynin – fortepian wykonało utwory: Franza Wolhlfahrta (Trio a-moll Op. 66 nr 3; I Allegro, II Andante; III Allegro Moderato) oraz Rolfa Lorlanda (Song from a Secret garden).
 / Fot. Anna Jach
Dalszy program obfitował w liczne niespodzianki artystyczne, w tym występ renomowanego Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka, prowadzonego przez Roberta Kiera. Akordeoniści w strojach śląskich wykonali znane i lubiane melodie regionalne.
 / Fot. Anna Jach / Fot. Anna Jach
Dwukrotnie wystąpił dziewczęcy zespół wokalny Art Gamma, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka, przygotowany przez opiekunkę Grupy Teatralnej Pierrot, Annę Morajko. Dziewczęta zaprezentowały wiązankę pieśni śląskich i powstańczych pt. Kochana Pani Ziemio, a po zmianie ubiorowi scenicznych; piosenki: "Wszyscy chcą kochać..." i "Nie patrzę w dół'.
 / Fot. Anna Jach
"Sto lat” dla jubilatów zagrał na cyi radny Józef Osmenda, a potem rozbawił publiczność piosenką „O ślónskim chopie”.
 / Fot. Anna Jach
Wierszem o panu Hilarym, deklamowanym w gwarze śląskiej, popisała się Oleńka, najmłodsza wnuczka Barbary i Adama, nota bene... krakowianka.
 / Fot. Anna Jach
Na zakończenie wieczoru piosenkę „Daisy” zaśpiewała wszechstronnie utalentowana Ewa Prochaczek.
Żartobliwe powinszowania i peany pochwalne na cześć Podgórskich odczytali Marian Makula, Jan Wyżgoł i Marek W. Judycki. Prezentację mulimedialną pokazującą wybrane epizody z życia Podgórskich przygotował Sebastian Brudys.
 / Fot. Anna Jach
Podczas benefisu Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta w obecności Andrzeja Trzcińskiego, naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miasta, udekorowała Barbarę Podgórską honorowym medalem „Kamrat Rudzki”, przyznanym przez prezydenta Rudy Śląskiej.
 / Fot. Anna Jach
Bohaterowie spotkania otrzymali mnóstwo życzeń, gratulacji, dyplomów i upominków. Jerzy Obrodzki podarował Adamowi znakomity portret.
 / Fot. Anna Jach
W rewanżu wszyscy przyjaciele otrzymali najnowsze tomiki poezji Podgórskich: Serca jesienne i Rudzkie limeryki oroz inksze fiki-miki, a także wydaną specjalnie z okazji jubileuszu książkę Anny Jach i Marka Podgórskiego: Na nadobną rocznicę XX lat pracy twórczej, czyli cyklopowego wysiłku postaci rudzkich Barbary i Adama Podgórskich, za którymi stoją dzieła figlarne, ale i pomnikowe dygresja tematyczna w kilku częściach pismem wygłoszona,

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Serdecznie Dziękujemy Mili Przyjaciele! Basia I Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne gratulacje dla wzorcowej i przesympatycznej pary Autorów, którzy obecni są na naszym portalu od wielu lat jego istnienia.
Pani Basiu, pani Adamie - wszystkiego najlepszego! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne gratulacje dla Barbary i Adama.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Basiu i Adasiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.