Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28251 miejsce

Ruda Śląska: Chrzciny u ślepra i „Śląsk, nasz Śląsk”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprezentowano w piątek nowy spektakl Mariana Makuli: „Chrzciny u ślepra”.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski


Widowisko stanowi udane połączenie śląskich facecji, wiców, skeczów oraz śląskich wersji znanych, starych przebojów.

- Projekt kapeli „Śleper Band” powstał wiosną – zdradza Marian Makula. - Namówiłem Andrzeja Czarneckiego, lidera zabrzańskiej kapeli „315”, dawniej „Rekultywacja”, do zaśpiewania śląskich parodii znanych cowerów. Podstawowy skład kapeli to 3 gitary, szlagcojg i klawier oraz wokaliści: Mirosław Riedel i Marzena Niejadlik. Wzięliśmy na tapet utwory Czerwonych Gitar. Z „Ładne oczy masz”, powstały „Modre ślypia mosz”.

Z „Tak bardzo się starałem” wyszło: „Pierzyńsko się starołech”, z „Ciągle pada”„ Ciyngiym lejom”. Aktualne i polityczne odniesienia zyskały: „Jedzie pociąg z daleka” Ryszarda Rynkowskiego (o nieustającym pociągu polityków wszelkiej maści do Warszawy), „Trzej przyjaciele z boiska”, pierwotnie w wykonaniu słynnego chóru Czejenda, czy „Remedium”, Maryli Rodowicz. A piosenka „ Gdzie się podziały tamte prywatki”, Gąsowskiego, zamieniły się w nostalgiczną parodię: „Kaj się podziały tamte pochody”.

 / Fot. Adam K. Podgórski- Chcielibyśmy się zająć tematyką „okołogórniczą” – mówi Makula - stąd nazwa „Śleper band”. Bo śleper, w nomenklaturze górniczej, to ładowacz. Śleper foluje hercowom, a hercowa to łopata w kształcie serca i przypomina kształt gitary i zarazem pewną część anatomiczną. Górnicy, kiedyś gadali na nią „babsko rzyć”.
Widowisko otworzył szlagier „Tylko we Lwowie”, Henryka Warsa, przemieniony na swojskie „Ino na Śląsku”, a zakończyło mocno, finałowe: „Live is life „ czyli „Śląsk nasz Śląsk”, z udziałem rozbawionej publiczności.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMakula ze swoją „Ferajną Makuli”, w celu propagowania śląskiego języka realizuje już kolejny projekt - „Arie spod familoka„ Pokaże śląskie parodie klasycznych utworów operetkowych, stąd też zagościła na chrzcinach ciotka Naira (Naira Ayvayzan), sopranistka, ze śląską wersją arii: Usta milczą, dusza śpiewa.

Na chrzcinach oprócz ojca - Mirka Riedla, oraz mamy - Ingi Papkali obecna była Jolanta Bauszek z „Ferajny” oraz sam „Mistrz Makula”, wcielający się kolejno w postacie farorza, ciotki Leokadii z Niemiec i ujka Alojza, tyż z tych richitig fajnistych Niymiec. Niy dojechoł, jego syn, bo łotwar sklep. Brechą.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKery bydzie chcioł posuchać fragmyntów koncertu, to niych zaglondo na strona www.makula.pl, bo tam niybawym bydom zamieszczone. Toz, pyrsk, Ludkowie!


Na drugiej stronie śląska wersja szlagru Czyrwonych Gitar

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gratuluję, jak zwykle ciekawego tekstu o ukochanym Śląsku.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie! Wszystkie moje materialy piszą ludzie. ja sie ino podpisuja! Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneri
  • Aneri
  • 19.06.2011 21:17

Marian, tak trzymać, podoba mi się to co robisz.
Twoja koleżanka-nauczycielka z SP 22 (pamietasz? Nowy Bytom i Twoje: "Nam stzelać nie kazano..." w pokoju nauczycielskim?)
Pozdrawiam
Irena

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie,
fto tak piknie o tom pisze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.