Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska - Chudów. Rowerowa lekcja historii

Wiadomo powszechnie, że sport to zdrowie, a historia to nauczycielka życia. Aby połączyć „2 w 1”, grupa rudzian przedsięwzięła rowerowy wypad do zamku w Chudowie.

 / Fot. fot. Adam PodgórskiWyprawę zorganizowała Aleksandra Poloczek, prezeska Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej. Uczestnicy – w liczbie 25 osób – wyjechali spod Centrum Handlowego „Plaza” w Rudzie Śląskiej. Trasa przejazdu, biegnąca przez Kochłowice, Starą Kuźnicę, Halembę, potem wzdłuż autostrady A4, przez las Paniowski, nie była długa. Nieco ponad 20 kilometrów w jedną stronę.
Wśród uczestników pojawiła się prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, znana z zamiłowania do sportu i jego promowania. Uczestniczyła niedawno w sztafecie z ultramaratończykami, czy w  / Fot. fot. Adam Podgórskiindustriadowym peletonie na Ficinusie. Ponadto, w wycieczce uczestniczyli wiceprezydent Anna Krzysteczko i naczelnik Urzędu Miasta, Adam Nowak. Do Chudowa przybył też honorowy prezes TPR, Antoni Ratka z małżonką.

W przepięknej scenerii restaurowanego chudowskiego zamku, Adam Podgórski, autor książek i niezliczonej ilości publikacji na temat śląskiej kultury i historii, opowiedział uczestnikom wycieczki o powiązaniach tego miejsca z miejscowościami, wchodzącymi obecnie w skład Rudy Śląskiej. Mimo  / Fot. fot. Adam Podgórskioddalenia, losy Chudowa i rudzkich wsi wielokrotnie splatały się z sobą, między innymi poprzez postacie właścicieli zamku. Właściciele Chudowa mieli w posiadaniu Rudę, Bielszowice czy Zaborze. Założyli także bielszowickie przysiółki: Dorotka, Pawłów i Kończyce, obecnie w granicach administracyjnych Zabrza. Ostatnią właścicielką zamku została Joanna Gryczik, półsierota, dziewczyna z gminu, dziedziczka ogromnej fortuny Karola Goduli. W latach 1922-1924 Chudów wchodził w skład powiatu rudzkiego, następnie rybnickiego, obecnie znajduje się w powiecie gliwickim.

 / Fot. fot. Adam PodgórskiPodczas pieczenia kiełbasek w ognisku, nagle okazało się, że chudowskiej oberży „Pod Świętym Jerzym” odbędzie się uroczystość weselna Darii i Tadeusza Domżalskich. Pan młody jest rudzianinem. Uczestnicy wycieczki naprędce ustawili „szlaban” (śląskie określenie weselnej „bramy”), wręczyli kwiaty i życzenia, a państwo młodzi wykupili się słodyczami i czymś mocniejszym. Tego drugiego uczestnicy wycieczki nie skonsumowali na miejscu - z wiadomych powodów…

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.