Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Ćwierć tony zużytych baterii na EkoWalentynki

Po raz trzeci sprawcą rudzkiej inicjatywy ekologiczno-edukacyjnej było Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew Organizacja Pożytku Publicznego

... z partnerami: Kinem „Patria”, Rudzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Niebanalnych In-ni: Miejską Biblioteką Publiczną i Domem Kultury INNY.
 / Fot. RTPD

Sens akcji sprowadzał się do ofiarowania uczestnikom serduszek – lizaczków. RTPD rozdało ich aż 1200. Nie wszyscy byli zadowoleni. Pewna osoba przyniosła 530 baterii - chwała jej za to - i oczekiwała lizaka za każdą. Tak dobrze to nawet w komunizmie by nie było, gdzie każdemu obiecywano „według potrzeb”. Lizaki nie były zapłatą za baterie, bo RTPD na nich nie zarabia. Przeznacza je do utylizacji za darmo. Obiecywaliśmy lizaka za baterie, a nie lizaka za baterię. Dzieci rozumiały, że to symbol wdzięczności za udział w pożytecznym przedsięwzięciu, niektórzy dorośli trudniej.
 / Fot. RTPD
Jak już podawaliśmy pierwsza karton z bateriami przywiozła przedstawicielka Gimnazjum nr 14, gdzie zbierało je 56 uczniów klas I. Uzbierali 11,3 kg. W Miejskim Przedszkolu nr 19 w Wirku w akcji brało udział 89 dzieci (16,6 kg). A oto kolejne rezultaty; Miejskie Przedszkole nr 24 (144 dzieci, 6,7 kg), Miejskie Przedszkole nr 30 (240 dzieci, 23,3 kg), Miejskie Przedszkole nr 32 (100 dzieci, 30, 1 kg), Miejskie Przedszkole nr 43 (130 dzieci, 27,1 kg), Miejskie Przedszkole nr 45 (150 dzieci, 25,3 kg), Miejskie Przedszkole nr 20 w Katowicach (100 dzieci, 13,6 kg), Gimnazjum nr 5 (24,3 kg), Dom Kultury INNY – (100 dzieci, 9,1 kg), RTPD – 36,1 kg.
Nie otrzymaliśmy jeszcze baterii z wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz z fili Miejskiego Przedszkola nr 30. Możemy się jednak spodziewać, że „dociągniemy” do około 250 kilogramów baterii, co oznacza potrojenie ubiegłorocznego wyniku.
Przypominamy, że EkoWalentynki w Rudzie Śląskiej odbyły się w ramach ogólnopolskiego działania "Kocham recykling", którego głównym motorem była Europejska Platforma Recyklingu. Do akcji włączyło się blisko 65 miast w całej Polsce. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.