Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Czas ucznia i mistrza

Prawdziwe rzemiosło to coś więcej niż zwykła przedsiębiorczość – powiedział poseł Grzegorz Tobiszowski, podczas ceremonii pasowania uczniów w rzemiośle.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Doroczną, tradycyjną zawodową uroczystość zorganizował Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Przybyli na nią: Grażyna Dziedzic, prezydent miasta, Kazimierz Myszur, przewodniczący Komisji Oświaty UM, Henryk Cebula, były starszy cechu oraz liczni przedstawiciele dyrekcji rudzkich szkół zawodowych i właściciele firm kształcących przyszłych rzemieślników.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Najważniejsza była oczywiście młodzież, która we wrześniu rozpoczęła mozolną drogę zdobywania fachowych i życiowych umiejętności. Takich umiejętności, których przekazywaniu sprzyjają najlepiej bezpośrednie, bliskie i serdeczne relacje ucznia i mistrza.
 / Fot. Adam K. Podgórski
- Nauka zawodu w warunkach małego zakładu, przebiegająca w wyjątkowej atmosferze, w rodzinnych nieomal relacjach, może przynieść znakomite, satysfakcjonujące rezultaty– stwierdził, witając uczestników, Grzegorz Skudlik, starszy cechu.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Dowodem na prawdziwość powyższych słów były wyrazy uznania dla Damiana Dudy, fryzjera, obecnie znanego już nie tylko w Rudzie Śląskiej, laureata renomowanych wyróżnień. Na tegorocznych Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie Artystycznym, rozgrywanych w Moskwie, zdobył on zaszczytne 5. miejsce. Pod nieobecność Damiana, bawiącego w Londynie, gratulacje od władz miasta i cechu odbierał jego ojciec, Marian Duda. Dodatkiem do publicznego aplauzu był przepiękny, stylowy i stylizowany „na fryzjersko” tort, wykonany przez znakomitego cukiernika, Adama Budnego. Pan Adam, składał ślubowanie rzemieślnicze przed 30. laty i przyznaje, że jest ono dla niego nieustannym drogowskazem.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Po tym miłym przerywniku 77 uczniów pierwszych klas szkol zawodowych, którzy praktyki będą odbywać w 46 rudzkich zakładach rzemieślniczych, złożyło ślubowanie na sztandar cechu. Rotę ślubowania odczytał Jakub Wyciślik, podstarszy cechu. Następnie cala starszyzna cechowa: Grzegorz Skudlik, Krzysztof Poloczek i Jakub Wyciślik dokonała ceremonii uroczystego, indywidualnego pasowania każdego z uczniów i wręczyła im pamiątkowe certyfikaty.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Niestety, ilość chętnych do zawodu się zmniejsza. W ubiegłym roku w podobnej uroczystości uczestniczyło 124 adeptów. Obiektywną przyczyna jest niż demograficzny. Konkurencję stwarzają szkoły górnicze, dające absolwentom gwarancję zatrudnienia. Jednak władze cechu wierzą w odmianę złych tendencji.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Uświetnieniem uroczystości prowadzonej przez Monikę Czoik, był spektakl pt. „Molier i...” w Wykonaniu Zespołu Teatralnego Moklandia, działającego już od 1998 roku, pod kierunkiem znakomitej Teresy Jonas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.