Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska czeka na Stachurskiego i Gang Olsena

Już w najbliższy weekend odbędą się Dni Rudy Śląskiej. Jest to co roczna impreza pod patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Stani. Gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachursky.

Dni miasta obchodzone są co roku. Na zaproszenie organizatorów zawsze przyjeżdżają gwiazdy. W poprzednich lat byli m.in.: Ich Troje, Perfect. W tym roku wystąpi zespół Jacka Stachurskiego.

Elektryczne show

W pierwszym dniu imprezy można będzie posłuchać elektronicznej muzyki. Wśród wykonawców, są zespoły i DJe, m.in DJ Nogat Benassi Bross, DJ Electro. Podczas występu tego ostatniego odbędzie się Cyber Show. DJ Electro to prawdziwy fenomen. Widowisko, w którym DJ Electro gra na klawiszach to prawdziwy koncert, obłożony sprzętem i laserami przedstawia show na światowym poziomie. Tancerki występują z laserami na głowie i neonami w kształcie sprężyn na piersiach, a ponad to efekty pirotechniczne, co w sumie daje niezwykłe widowisko. Wśród pozostałych wykonawców można wyróżnić: Nadie, DJ MOTTE Diana D’Rouze, Angelo Mike. Żeby móc zobaczyć zespoły na żywo trzeba zapłacić bilet wstępu za symboliczne 10 złotych.

O przyczynach, dlaczego organizatorzy zdecydowali się zrobić go płatnym mówi pracownik Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Ruda Śląska:
– Decyzja o biletowaniu imprezy podczas pierwszego dnia obchodów Święta Miasta została podjęta, aby zapewnić porządek oraz zwiększyć bezpieczeństwo uczestników. Mając na uwadze jakość imprezy cena biletu jest symboliczna.

Podczas pierwszego dnia o godzinie 19 podczas Summer Session Ruda Śląska odbędzie się pokaz laserów. Konferansjerką pierwszego dnia będzie Ola Pruchnicka prezenterka Radia Planeta

Moc niespodzianek

Drugi dzień Dni Rudy Śląskiej zapowiada się również bardzo ciekawie. Festyn rozpocznie się o godzinie 15.30 i już na dobry początek zagra dla nas „Kapela Pieczarko W”. Kolejnym wykonawcą jest zespół jest Kupicha Band. Niespodzianką i zaskoczeniem, nawet dla najwierniejszych fanów, będzie występ zespołu Gangu Olesna i Rudzkiej Orkiestry Kameralnej. W tym roku zespół Gang Olesna obchodzi 20-lecie swojej działalności scenicznej. Chcą w swojej rodzinnej miejscowości uczcić ten jubileusz. W rozmowie z pracownik Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Ruda Śląska zapytałam się skąd pomysł na połączenie dwóch imprez:
– Koncert na żywo w nowej aranżacji i w towarzystwie wyśmienitych muzyków Rudzkiej Orkiestry Kameralnej zapewni fanom Gangu Olsena nowe i świeże wrażenia muzyczne, będzie także doskonałym sposobem uczczenia okrągłej rocznicy funkcjonowania zespołu. Koncert zostanie zarejestrowany, a następnie wydany przez Miasto w formie płyty DVD w celu promowania Rudy Śląskiej i zespołu.

Przed obchodami jubileuszu rozmawiałam z menadżerem i saksofonistą zespołu Gang Olesna Michałem Kresimonem.

W tym roku obchodzicie 20-lecie działalności. Czy podczas takiego długiego okresu działalności mieliście chwilę zwątpienia? Chcieliście rozwiązać zespół?
– W zespole jest jak w rodzinie, nie da się uniknąć konfliktów stale przebywając ze sobą. Było wiele kłótni i problemów, które trzeba było rozwiązywać. Na szczęście zawsze udało nam się wybrnąć z kłopotów i wszystkich pogodzić.

Którą z chwil podczas tego 20-lecia wspominacie najczęściej i najchętniej?
– Było wiele wspaniałych chwil i wesołych zdarzeń. Podejrzewam, że każdy w kapeli miałby swoją ulubioną. Dla mnie zawsze największym przeżyciem będzie gra na Przystanku Woodstock u Jurka Owsiaka. Nie ma dla muzyka bardziej wspaniałych chwil niż gra dla 300 tysięcznej publiczności. Graliśmy tak już 7 razy, a w tym roku prawdopodobnie będziemy otwierać przystanek razem z naszą orkiestrą kameralną.

Z okazji 20-lecia wydacie DVD. Czego można się spodziewać podczas jego oglądania?
– Z okazji 20-lecia zamierzamy wydać płytę DVD. Będzie to rejestracja koncertu 10 - czerwca w Rudzie Śląskiej z Rudzką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej oraz kilkoma zaproszonymi gośćmi. Ponieważ jest to rejestracja telewizyjna oprócz dobrej muzyki przygotowaliśmy sporo atrakcji wizualnych i scenicznych. Na płycie zostanie również zamieszczony reportaż o zespole, w którym będzie sporo materiałów archiwalnych, wypowiedzi znanych ludzi, którzy są naszymi fanami, a nawet wątek kryminalny.

Podczas tegorocznych Dni Rudy Śląskiej zagracie w połączeniu z Orkiestrą Kameralną.. Skąd pomysł na tak niecodzienne połączenie?

– Pomysł w gruncie rzeczy nie jest nietypowy. Idziemy śladami wielkich artystów światowych i krajowych. Zawsze nadchodzi w karierze zespołu taki moment, że zaczyna się eksperymentowanie z dźwiękami, a dołożenie smyczków jest typowym tego przykładem. Takie koncerty zagrało już wiele gwiazd np. Metallica czy też polski zespół Dżem.

Jak długo trwały przygotowania, aby wspólny występ mógł mieć miejsce?

– Przygotowanie takiego koncertu musiało potrwać tylko 2 miesiące, ponieważ dwa miesiące przed dniami rudy śląskiej dowiedzieliśmy się, że Prezydent Miasta Pan Andrzej Stania przeznaczył na to wydarzenie artystyczne pieniądze Wydziału Kultury. Dla muzyków nie było problemem zagranie, gdyż mamy bardzo dobrych ludzi w obu zespołach. Więcej problemów stwarza organizacja i przygotowanie sfery technicznej związanej z rejestracją telewizyjną, dźwiękową, akustyczną.

Gracie co roku na Dniach Rudy Śląskiej. Jest to już tradycją, że zawsze będziecie tam grali?

– To prawda, że od kilku lat zawsze gramy na Dniach Rudy, ale tak się złożyło, że zawsze mamy jakiś nowy pomysł na koncert, który jest atrakcyjny dla organizatorów i widzów. Może wkrótce nam się pomysły skończą i przez kilka lat tam nie zagramy?

Wydacie w tym roku DVD kiedy możemy się spodziewać nowej płyty?
– Płytę DVD przewidujemy wydać pod koniec tego roku, ale jak to z finansami bywa nie jest to do końca pewne. Co do następnego wydawnictwa to przymierzamy się do płyty akustycznej (instrumenty tylko akustyczne, bez używania elektronicznych i wzbogacone mocną obsadą chórków). Już na koncercie 10 czerwca będzie kilka utworów zagranych w tym stylu. Na jesień zamierzamy zgrać kilka koncertów na żywo w studiach radiowych. Materiał, który będzie zarejestrowany ukaże się na płycie „unplugged” w roku 2008 lub 2009.

Ostatnią częścią programu Dni Rudy Śląskiej będzie występ zespołu Stachursky. Zasłynął na polskiej scenie muzycznej dzięki przebojowi „Typ niepokorny”. W 2006 roku został laureatem Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie. Jacek Stachursky nigdy nie ukrywał że śpiewa i gra dla pieniędzy. Ale nie zarobiłby tych pieniędzy, gdyby nie umiał bardzo dobrze śpiewać. I na tym koncercie niestety kończą się tegoroczne Dni Rudy Śląskiej. Miejmy nadzieję że pogoda i publiczność dopiszą. Podczas zeszłorocznych Dni Rudy Śląskiej na koncercie zespołu Perfect było 15 tysięcy osób nie tylko Rudy ale i z okolicznych miejscowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No i Stachursky "wypiął" się na Rudę Śląską. Zespól czekał na swoja kolejkę i na swojego wokalistę za kulisami od godziny 18. W momencie, kiedy prezydent Stania wręczał kwiaty Gangowi Olsena, zespół pana Łaszczoka dowiedział się, że jednak nie zagrają z przyczyn - jak to sie ładnie mówi - technicznych. Po prostu wokalista nie miał zamiaru dojechać. W tym momencie, szacunkowo na targowisku rudzkim, gdzie odbywały się Dni Rudy Śląskiej, znajdowało sie około 7 tyś. osób. Ładnie to tak panie Stachursky? Gwiazdy większego formatu odwiedzały Rudę Śląską i koncertowały dla jej mieszkańców bez gwiazdorskich fochów. Trzeba było słyszeć gwizd i krzyk wielotysięcznego, zawiedzionego tłumu po podanej informacji o odwołaniu koncertu. Generalnie trzeba przyznać, że tegoroczne Dni Rudy to była wielka "kicha". Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku miasto postara się o większe atrakcje dla swoich mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze 15 i 16 czerwca jest 750 lecie Chorzowa wystąpi m.in T.love pozdrowienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

coś czerwiec to mody okres na świętowanie dni miasta...dwa tygodnie temu dni Chrzanowa, teraz są dni Sosnowca oraz wspomniane Dni RŚ, za tydzień Dni Jaworzna....mam nadzieje że ciekawych relacji i fotek nie zabraknie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.