Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2190 miejsce

Ruda Śląska: Czy powstanie e-Biblioteka Kronik Rudzkich?

Pomysł rzucili Barbara i Adam Podgórscy, autorzy książek, dziennikarze i działacze obywatelscy.

[plik 1 lewa]Dzieje Rudy Śląskiej i miejscowości, kiedyś odrębnych jednostek administracyjnych, dziś scalonych w jeden policentryczny twór, są mało znane. Jest to tym dziwniejsze, że mieszkańcy bardziej identyfikują się ze swoimi dzielnicami, umownie tak nazywanymi, gdyż w Rudzie Śląskiej formalnie nie ma dzielnic), niż z miastem jako całością. Ruda Śląska nie doczekała się dotąd poważnego, zbiorczego opracowania o swojej przeszłości. Na witrynach internetowych są za to dostępne wycinkowe, amatorskie opracowania, powielające stereotypy i błędne informacje. Ich wykorzenienie ze świadomości mieszkańców to trudna i żmudna praca, wręcz beznadziejna, tym bardziej, że teksty źródłowe są dostępne jedynie dla wąskiej grupy osób.

Tymczasem istnieje spora liczba opracowań i kronik dotąd nieudostępnionych szerszemu kręgowi odbiorców. - Pracując nad naszą książką: „Nazwy miejscowe i terenowe w Rudzie Śląskiej”, przewertowaliśmy setki źródeł różnej rangi – opowiada Podgórski. - Odkryliśmy przy okazji wiele zapisków kronikarskich, dotąd zupełnie nieznanych. Były to kroniki polskie i niemieckie, w tym takie, o których sądzono, że przepadły. Uważamy, że powinny one być udostępnione ludziom. Najpłodniejszym rudzkim kronikarzem jest Jan Stefan Dworak, amator, ale niezwykle skrupulatny i nieoceniony w swoich dokonaniach. Jego dzieła są w olbrzymiej większości nieopublikowane, z wyjątkiem wyboru tekstów i popularnego, acz zdezaktualizowanego przewodnika po mieście.

Podgórscy zestawili listę odszukanych przez siebie kronik i opracowań. Zamierzają publikować je w formie skanów, a jeśli pojawia się możliwości przekonwertowania, także w wersji tekstowej. Na dobrą sprawę kwestią udostępnienia niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego najbardziej zainteresowane powinny być władze miasta. Póki co, zainteresowania ze strony ratusza nie ma, musi więc wystarczyć zapał społeczny.

Publikujemy poniżej wstępną listę materiałów licząc, że dzięki podpowiedziom i sugestiom czytelników zostanie ona wzbogacona.
Robocza lista kronikarzy rudzkich

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.