Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Czy socrealistycznej mozaice grozi zagłada?

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Rudzie Śląskiej istnieją obecnie dwie barwne mozaiki zdobiące budynki publiczne. Niegdyś było ich więcej, ale uległy zniszczeniu.

Mozaika na Miejskim Domu Kultury w Biekszowicach / Fot. Adam K. PodgórskiW Rudzie Śląskiej istnieją obecnie dwie barwne mozaiki zdobiące budynki publiczne. Niegdyś było ich więcej, ale uległy zniszczeniu. Były szczególnie modne w latach 60. ubiegłego wieku. I takie znów brzydkie wcale nie były! Powiemy więcej, były ładne!

Jedna z zachowanych obecnie rudzkich mozaik zdobi fasadę Miejskiego Domu Kultury w Mozaika na Pailonie ROD Tulipan w Wirku / Fot. Adam K. PodgórskiBielszowicach i dlatego o jej los można być raczej spokojnym. Druga, dwuczęściowa, widnieje jeszcze na pawilonie należącym do Polskiego Związku Działkowców w kompleksie ogródków pracowniczych ROD „Tulipan” w Wirku. Obiekt, niestety, jest obecnie zamknięty z powodu szkód górniczych i prawdopodobnie zostanie zburzony. Czy wraz z nim w stertę gruzu zamieni się także kolorowa, unikatowa układanka...?

Apelujemy do władz miasta Ruda Śląska, do Wydziału Urbanistyki i Architektury, do Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej oraz do Miejskiego Konserwatora Zabytków o podjęcie pilnych starań w celu ocalenia tego specyficznego dzieła sztuki z minionej epoki. Przecież nawet w Warszawie do dziś można podziwiać mozaiki z okresu realnego socjalizmu. Nie znamy się na rozwiązaniach inżynierskich, ale przy obecnym poziomie techniki, objęcie mozaiki w żelazne klamry i przeniesienie jej, choćby do bielszowickiego Muzeum PRL-u, nie wydaje zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O bielszowicką mozaikę też bym się martwił dom kultury jest remontowany, a moda burzenia wszystkiego co PRLowskie jest bardzo silna, taka mozaika nie mieści się w dzisiejszych standardach, wiele już podobnych rzeczy zostało zniszczonych. Nowa władza burzy wszystko, co jest związane ze starą - zawsze tak było, jest i będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.