Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska. Dzień po tragedii w kopalni

12 górników nie żyje, a 18 walczy o życie po zapłonie metanu w Kopalni „Wujek” w Rudzie Śląskiej. Prezydent miasta ogłosił 7-dniową żałobę, zaapelował o odwołanie wszystkich imprez kulturalnych w Rudzie Śląskiej.

Polska: GÓRNICY MAJĄ FEDROWAĆ I GINĄĆ...

Gazeta.pl: GÓRNIK NIE JEST IDIOTĄ, KTÓRY CHCIAŁBY ZGINĄĆ DLA ZAROBKU

 / Fot. Andrzej Grygiel PAPDo tragedii doszło w piątek, 1050 m pod ziemią. Według najnowszych informacji poszkodowanych zostało 59 górników. 18 najciężej rannych zostało przetransportowanych śmigłowcami do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Ich stan jest ciężki, ale stabilny. Mają poparzone od 40 do 90 proc. powierzchni ciała. Jak poinformował dyrektor naczelny CLO Mariusz Nowak, wszyscy górnicy poddawani są bronchoskopii, czyli diagnostycznemu badaniu dróg oddechowych pod kątem ich oparzeń. U przebadanych dotychczas sześciu pacjentów stwierdzono takie poparzenia. Jak zaznaczył Mariusz Nowak trudno teraz mówić o rokowaniach. Dodał, że każde ciężkie oparzenie jest groźne, nie wiadomo bowiem jak zareaguje na nie organizm.

Przyczyną wypadku - według wstępnych ocen - był prawdopodobnie zapłon metanu. Kopalnia nie wyklucza jednak wybuchu. Według dzisiejszych doniesień znów podejrzewa się, że mogło dojść do fałszowania wyników pomiarów metanu...

Prezydent Miasta Ruda Ślaska Andrzej Stania ogłosił 7-dniową żałobę. "Solidaryzując się z rodzinami poszkodowanych górników i całą Rodziną Górniczą odwołuję miejskie imprezy o charakterze rozrywkowym. Zwracam się z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich ograniczenie bądź odwołanie. Apeluję o godne uczczenie pamięci ofiar katastrofy oraz uszanowanie bólu ich rodzin i bliskich. Proszę o zachowanie w tych dniach należytej powagi, oddając szacunek tragicznie zmarłym" - czytamy w komunikacie prezydenta Stani.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaapelował do instytucji artystycznych i kulturalnych regionu o zachowanie powagi w prezentowanym przez nie programie, aby w najbliższym czasie "odpowiadał atmosferze szacunku dla pamięci ofiar katastrofy i tragedii ich rodzin. Poprosił też organizatorów podobnych imprez o ich ograniczenie lub odwołanie.

O godz. 18 odprawiona została msza święta w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach w intencji ofiar katastrofy oraz o szybki powrót do zdrowia rannych.

Numer infolinii (32) 207 72 04 z informacjami m.in. o miejscu hospitalizacji i stanie górników

Źródło:
www.ruda-sl.pl
www.katowice.uw.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wazne ze bylas na miejscu- i tak jak to odebralas - przekazalas dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+ za garść ważnych informacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.