Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Dzień Zwalczania Cukrzycy

Współautorzy: Barbara Podgórska

Zbliża się listopad i Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy, ustanowiony na pamiątkę odkrycia w 1922 roku insuliny, przez Fredericka Bantinga i Charlesa Besta. Corocznie w Rudzie Śląskiej z tej okazji ogłaszane są „Dni zwalczania Cukrzycy.

 / Fot. Barbara PodgórskaTegoroczny, nieco wcześniejszy, odbywa się dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury. Organizatorem jest Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków wspólnie z II Oddziałem Wewnętrznym i Diabetologii Szpitala Miejskiego w Bielszowicach oraz Poradnia Chorych na Cukrzyce w Nowym Bytomiu.

 / Fot. Barbara PodgórskaDni Zwalczania Cukrzycy organizujemy nieprzerywalnie od 2001 roku, dzisiejszy jest więc dziesiątym – informuje przesz stowarzyszenia Antoni Grzyśka. – Zainteresowanie jest ogromne, co widać po liczbie przybyłych osób i co o skali problemów ludzi borykających się z chorobą. Ale
„dzień” adresowany jest także do ich bliskich i wszystkich, którzy chcą posiąść wiedzę na temat cukrzycy, gdyż czują się zagrozonymi. W programie oferujemy wykłady lekarzy diabetologów, bezpłatne pomiary laboratoryjne: stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, poziomu  / Fot. Barbara Podgórskacholesterolu i trójglicerydów, wydolności oddechowej. Wykwalifikowany personel medyczny udziela też wstępnych porad i informacji. Licznie prezentują się firmy farmaceutyczne i medyczne. Rozdajemy użyteczne ulotki, zestawy diet, poradniki, zeszyty samokontroli.

 / Fot. Barbara PodgórskaCukrzyca jest plagą ludzkości o rozmiarach globalnych – twierdzi dr nauk medycznych Henryk Rudzki – Mówi się o pandemii. W wieku około 70. lat dotknięty nią jest co dziesiąty człowiek, Wielu o tym nawet nie wie, Dlatego tak pilna i ważna jest potrzeba inicjowania właśnie takich akcji informacyjnych i edukacyjnych.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował prezydent Miasta Ruda Śląska, Andrzej Stania, a uczestniczyła w niej między innymi Mirosława Szołkiewicz Pełnomocnik Prezydenta ds. NGO. Przy okazji przed MCK pojawił się ambulans – ruchomy punkt pobierania krwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.