Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: EkoWalentynki z bateriami i lizakami po raz czwarty!

Po raz czwarty w Rudzie Śląskiej odbędzie się doroczna akcja ekologiczno-edukacyjna: EkoWalentynki z bateriami.

 / Fot. RTPD
Zorganizuje ją, jak zawsze, Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP wraz ze stałymi partnerami: Stowarzyszeniem Inicjatyw Niebanalnych In-nI, Domem Kultury In-nY, Kinem Patria, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Zarządem Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej. Do udziału jak dotąd zgłosiły się miejskie przedszkola nr 4, 19, 24, 31, 32, 37, 39, 45, 47, zimowiska: w Szkole Podstawowej 23, w Miejskim Centrum Kultury i w Domu Kultury InnY oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne. Liczba samych dzieci, które wezmą w akcji szacowana jest na blisko 2 tysiące. O Ekowalentynkach z bateriami i lizakami informują systematycznie lokalne media.
 / Fot. Dominik Dobrowolski
Każdy uczestnik, który przeniesie baterie i wrzuci jest do rozstawionych pudel, otrzyma w podzięce za okazane serce dla ziemi i natury, symboliczny znak wdzięczności – lizak w kształcie serduszka.
 / Fot. RTPD
- Niekiedy spotykamy się z pytaniami, jaki jest sens organizować taką akcje, skoro baterie zbierane są przez cały rok, w supermarketach, w szkołach, w przedszkolach – mowie Barbara Podgórska. – Odpowiadamy, przez cały rok też trwają w Polsce różnego rodzaju akcje dobroczynne i charytatywne, zbiorki pieniężne dla potrzebujących i chorych, ale to nie przeszkadza, by raz w roku zagrała Orkiestra Owsiaka. Identycznie z bateriami. Uznanie dla wszystkich, aktorzy je zbierają dla utylizacji. Ale raz w roku, właśnie w Walentynki podkreślmy nasz serdeczny stosunek do naszej planety, do przyrody, do środowiska naturalnego, oddając zużyte baterie, które mogą być dla tych wartości zagrożeniem. Pokażmy swoje serca!
 / Fot. RTPD
Rudzka akcja jest częścią większej operacji, bowiem w tegorocznych EkoWalentynkach weźmie udział ponad 100 miejscowości w Polsce. W Dzień Zakochanych - 14 lutego będziemy rozdawać lizaki w kształcie serca, za przynoszone zużyte baterie. Tak jak w poprzednich edycjach akcji jej partnerami są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu.
 / Fot. Dominik Dobrowolski / Fot. Dominik Dobrowolski

 / Fot. Dominik Dobrowolski
Pomysłodawcą akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski, a jej lokalnym koordynatorem w Rudzie Śląskiej Adam K. Podgórski, przewodniczący Zarządu RTPD. Kontakt: telefon 608853821 e-mail; akp1951@gmail.com.
W dniu 14 lutego 2015 roku, baterie zbierane będą w Kinie Patria, w Nowym Bytomiu, od godzinny 17.
W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów , rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 800 ton)! W roku 2015 wzrasta poziom obowiązkowej selektywnej zbiórki zużytych baterii do 40% . Szacujemy, że trzeba będzie zebrać 4.500 ton baterii. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady! Szczegóły akcji EkoWalentynki, wykaz lokalnych koordynatorów na stronie: www.cycling-recycling.eu .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa inicjatywa. Chyba wymyślę jakiś bieg po makulaturą, która skupowana jest w śmiesznej cennie 0,15 zł za 1 kg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.