Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10454 miejsce

Ruda Śląska: Eugeniusz Czogała ma schron bojowy w ogródku

Współautorzy: Barbara Podgórska

W kompleksie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja” w Kochłowicach, cały działek (to po śląsku) Eugeniusza Czogały zajmuje żelbetowy schron bojowy. Pan Czogała, ani jego synowie: Łukasz i Marek, wcale nie są tym faktem zmartwieni.

 / Fot. Adam K. PodgórskiInni pewnie zachodziliby w głowę, jak wysadzić w powietrze taką górę betonu i stali, albo przynajmniej pokruszyć go wiertarka udarową kupioną za kilkadziesiąt złotych w supermarkecie. Czogałowie postąpili inaczej. Odkopali schron spod zwałów ziemi i śmieci, odmalowali i … urządzili muzeum. Z satysfakcją pokazują go teraz zwiedzającym.

Obiekt był jedną z atrakcji obchodzonych Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2011. Podczas dwóch dni zwiedziło go około 200 pasjonatów starych fortyfikacji. W zeszłym roku, z tej samej okazji, blisko 300.

 / Fot. Adam K. PodgórskiSchron bojowy nr 75 wchodził w skład polskiego Obszaru Warownego „Śląsk”, zwanego „śląską linią Maginota”, a konkretnie należał do Grupy Bojowej Kłodnica - Kochłowice. Powstał na kilka lat przed wybuchem wojny i choć nie spełnił swojego zadnia, podobnie jak żadna inna linia umocnień,  / Fot. Adam K. Podgórskiimponuje myślą techniczną i wykonaniem. Załogę stanowił pluton żołnierzy z 73 Pułku Piechoty w Katowicach. Musieli się mieścić w maleńkich pomieszczeniach i spać na zmianę, gdyż izba sypialna mieściła zaledwie 4 prycze. Ci co nie spali, trwali na posterunku, albo odpoczywali siedząc na przyściennych, opuszczanych zydlach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Bunkier był jego domem. Spotkałam kiedyś człowieka, który jako bezdomny sierota, od 14 roku życia żył przez blisko 20 lat w takim bunkrze gdzieś pod Poznaniem. Kiedy go "odkryto" był w stanie wyniszczenia zdrowotnego... Jego historia, to osobna opowieść.
Uznanie dla Czogałów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam takich ludzi, moje uznanie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam materiał Madzi Wieczorek link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uznanie dla pasji Czogałów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii schronów, poligonów i innych militarnych obiektów, to jest w Polsce kilka "perełek", nieznanych, a wartych obejrzenia.
Np. w Łebie są 2 poligony.
jeden w słowińskim parku, poniemiecki, badawczy, gdzie projektowano i budowano rakiety przeciwlotnicze ziemia powietrze (nie mylić z V-1 i V-2, chodź do składania V-1 chyba się tam przymierzano). No i znaleziono tam dziwną rakietę, a właściwie szczątki większą nawet od V-2, ale zupełnie inna konstrukcja, taka konkurencja wobec von Brauna i Penemunde. . Rakieta ta nie została chyba ukończona, ale mozna wnosić, że w założeniach miała osiągnąć USA.
Po wojnie Polacy nadal tam pracowali nad rakietami, polskie konstrukcje, bojowe - chyba się nic sensownego nie udało skonstruować, ale meteorologiczne i do badań atmosfery - jak najbardziej, chodź w latach 60tych zamknięto ośrodek.
Dziś tam jest muzeum.
Drugi poligon, po drugiej stronie Łeby, niedawno opuszczony przez wojsko, nad samym morzem, w lesie - bateria dział nadbrzeżnych, schrony, garaże dla czołgów, tory przeszkód dla czołgów - zrujnowane, amatorzy paintballa mają tam teraz raj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super!
Jak byłem bajtlem, w takim schronie - tym na cynkowej, za kościołem w Czarnym Lesie, ale nie tylko tym, bawiłem zsię z z kolegami. Robiły te schrony wrażenie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak bym chciał być dzieckiem jeszcze raz, choć na chwilę :)
Super!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.