Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21105 miejsce

Ruda Śląska: Godulowe silva rerum

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej zaprezentowano czytelnikom książkę Godulowe silva rerum, która zanim się ukazała budziła ciekawość licznych środowisk, zainteresowanych postacią Karola Goduli.

 / Fot. Krystian Gałuszka
 / Fot. Bronisław Wątroba
Spotkanie z czytelnikami i autorami odbyło się w Galerii Krekot w ramach platformy kulturalnej Godula Fermata. Poprowadził je Krystian Gałuszka, dyrektor rudzkiej książnicy, a zainaugurowała scenka odegrana przez Mateusza Kurzeję z II Liceum Ogólnokształcącego w Wirku, który na moment wcielił się w postać Goduli.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Współwydawcami publikacji są: Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej oraz Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew Organizacja Pożytku Publicznego. Mimo „ekologicznej” nazwy, towarzystwo w swych celach statutowych skupia się także na propagowaniu kultury i dziedzictwa historyczno-kulturowego. Pokazana książka jest 22 publikacją towarzystwa.
Godulowe silva rerum, pod redakcją Barbary i Adama Podgórskich [Ruda Śląska 2014], to pozycja o objętości ponad 350 stronic, formatu B5. Stanowi zespołowej pracy kilkunastu osób, której sens nadają osobiste i zindywidualizowane fascynacje autorów postacią Karola Goduli.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Pomysłodawcy i redaktorzy opracowania nikomu nie narzucali tematów, nie proponowali określonych ujęć i aspektów. Książka od początku do końca miała być właśnie Godulowym silva rerum, a więc lasem rzeczy, vorago rerum, olla potrida, torbą dworską, wirydarzem, „ogrodem nie plewionym”, po prostu zbiorem rozmaitych wiadomości i artykułów różnego pochodzenie, treści i formy. Całość mrówczą pracą złożył Sebastian Brudys,

Znajdujemy tu zatem zarówno esej Krystiana Gałuszki i gawędę śląską Norberta Klosy, poważne, naukowe rozprawy Izabeli Kaczmarzyk i Przemysława Noparlika, opracowania o „domu Goduli”, polemiczne rozmyślania o nazwisku Goduli, artykuły z dawnej śląskiej prasy niemieckiej, a także miscellanea różnego typu: filatelistyczne, numizmatyczne, literackie wraz z panoramą ciekawych i pożytecznych aneksów.

Warto zwrócić wśród nich uwagę na zaktualizowane kalendarium Godulowe, na bibliografię przedmiotową skrzętnie spisaną przez Joannę Filipiak, na cenne zestawienie dawnych dokumentów dotyczących Rudy, dokonane przez Przemysława Noparlika, na liczne ciekawostki i na scenariusz przedstawienia autorstwa Anny Morajko. Wreszcie, niezbędny indeks osobowy zestawiony przez Sebastiana Brudysa.

W publikacji zarysowały się dwa wiodące watki tematyczne. Pierwszy to funkcjonowanie postaci Karola Goduli w przekazie historycznym, w pamięci zbiorowej, w świadomości publicznej i we współczesnym odbiorze społecznym. Przejawem takiego ujęcia są głownie materiały: Izabeli Kaczmarzyk: Karol Godula – rewitalizacja pamięci, Magdaleny Lapshin: Przekłady tekstów o Karolu Goduli z „Oberschlesien in Bild”, Krzysztofa Lewandowskiego: Po co nam ten Karol Godula, Krzysztofa Karwata: Godula albo Diabeł z Rudy, Zdzisława Jedynaka: Książka Zink wird Gold (Cynk staje się złotem) Hansa Nowaka i Georga Ziviera jako wyraz zainteresowania postacią Karola Goduli w literaturze niemieckiej, sztuka sceniczna dla teatrów szkolnych Anny Morajko: A on był…. Rzecz o tajemnicy, Jerzego Szczerbińskiego: Towarzystwo im Karola Goduli. Kalendarium 2001-2011, Antoniego Ratki: Mimo niesprzyjającej aury… Starania o pamięć o Karolu Goduli.

Drugi nurt, to rozważania dotyczące miejsca zamieszkania i pracy Karola Goduli. A więc sławny dom Goduli, który okazał się wcale domem Goduli nie być, wraz z przyległościami, głównie z rudzkim zamkiem i folwarkiem. Tu godne polecania są materiały Andrzeja Sośnierza: Kłopoty z Karolem Godulą i kilka artykułów Barbary i Adama Podgórskich, m. in. Dlaczego dom Goduli przestał być domem Goduli? czy Rozmyślania o nazwisku Godula. W strumieniu tychże publikacji mieszczą się również artykuły Krystiana Gałuszki: Raczej literackie randez-vous ze Śląskim Faustem, bo czemuż nie? Przemysława Noparlika: Dwór w Rudzie w średniowieczu. Interesujące zapewne okażą się relacje bezpośrednich świadków dziejów rudzkiego pagórka dworskiego.
 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Anna Jach
Podczas spotkania Adam Podgórski opowiedział jak zrodził się pomysł opracowania i jak przebiegał proces „pozyskiwania” i przekonywania współautorów. Swoimi refleksjami podzieli się także: Izabela Kaczmarzyk, Joanna Filipiak, Andrzej Sośnierz , Krzysztof Lewandowski, Jan Kołodziej, Jan Wyżgoł.
 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Bronisław Wątroba
Słowa podsumowania wygłosił Krystian Gałuszka. Na prezentację przybył Michał Pierończyk, wiceprezydent miasta. Media rudzkie nie wykazały najmniejszego zainteresowania.
 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Bronisław Wątroba
Książka jest pierwszą z zamierzonego cyklu Godulowego. Zasługuje ona na polecenie, bowiem zainteresowanie Karolem Godulą w rozmaitej skali, staje się coraz powszechniejsze i trwalsze, co udowadnia Izabela Kaczmarzyk. Powoduje ono, że Karol Godula powraca na należną mu pozycję w dziejach i naszej świadomości.
Tymczasem nie brakuje prawdziwych zagadek związanych z tajemniczą postacią Goduli, czekających na rozwikłanie. Wciąż pokazują się kolejne. Można rzec bez zbytniej przesady, że wraz z każdą nowo otwieraną kwestią, z każdym nowym polem poszukiwań, pojawiają się liczne łamigłówki.
Dzięki publikacji Godulowe silva rerum, wysiłkiem wielu osób przynajmniej część tajemnic i zagadek, udało się wspólnie pokazać i częściowo przynajmniej rozwikłać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No, cóż pani Anno, skoro media nie mogą? Ale dobrze, że mamy na straży panią, dzięki czemu czytelnicy Wiadomości mogą dowiedzieć się o tej interesującej pozycji książkowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iza, to nie my. To grono bodaj 14 autorów. Wszyscy są ważni. Mysmy to ino zebrali cuzamen do kupy! Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa, cenna pozycja! Gratulacje serdeczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Barbary i Adama Podgórskich !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.