Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Hospicjum potrzebne jak życie

W uroczystość Wszystkich Świętych na wybranych cmentarzach w Rudzie Śląskiej pojawią się ubrani w żółte koszulki kwestorzy - wolontariusze zbierając pieniądze potrzebne na budowę stacjonarnego hospicjum w mieście.

 / Fot. Stowarzysznie św. Filipa NereuszaKwesta zostanie przeprowadzona na cmentarzach w Halembie, Wirku, Kochłowicach, Bykowinie, Rudzie, Bielszowicach i w Nowym Bytomiu. O datki poproszą pracownicy Hospicjum Domowego w Rudzie Śląskiej oraz młodzi ludzie z klubów młodzieżowych Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza, harcerze z rudzkiego Hufca ZHP, uczestnicy „PaS – Profilaktyka a Sztuka”. Wszystko odbędzie się w ramach integrującego projektu: MŁODZI DLA HOSPICJUM

- Hospicjum to też życie! – przekonuje Dariusz Kowalski, wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia im. św. Filipa Nereusza. – Prosimy wszystkich rudzian o wsparcie akcji i rozpropagowanie wiadomości o niej. Wspólnie zróbmy coś naprawdę dobrego, zbudujmy stacjonarne Hospicjum Domowe w Rudzie Śląskiej.

Na początku października wolontariusze hospicjum zasadzili kilkaset cebulek żonkili na Rondzie Unii Europejskiej w Chebziu., tworząc koleje „Pole Nadziei”. Jest to inicjatywa ogólnopolska promująca zawiązywanie hospicjów, zarówno stacjonarnych, w których chorzy przebywają na stałe, jak i domowych, z których usług chory korzysta we własnym domu. Żółte żonkile na rabatach miejskich to symbol nadziei chorych na wsparcie
w cierpieniu ze strony dobrych ludzi.

Rudzkie hospicjum pomaga każdemu, kto zgłosi potrzebę opieki nad osobą bliską z chorobą nowotworową w stanie terminalnym, czyli po zakończonym leczeniu. Każdemu, kto osobie takiej ze względu na pracę i inne obowiązki sam nie potrafi, nie umie zapewnić opieki, szczególnie specjalistycznej medycznej, podania zastrzyku czy lęków albo zapewnienia higieny.

– W naszym hospicjum chorzy mają do bezpłatnej dyspozycji 2 lekarzy, psychologa, kapelana, 4 pielęgniarki i 6 wolontariuszy. To mało jak na 28 podopiecznych, którym obecnie zapewniamy wsparcie. Do dyspozycji chorych jest sprzęt rehabilitacyjny – łóżka ortopedyczne, koncentrator tlenu, materace przeciwodleżynowe, chodziki – mówi prezeska Teresa Wróbel. – Najbardziej potrzebujemy wolontariuszy do pomocy przy chorych. Wystarczy, że ktoś chce potowarzyszyć chorej osobie, porozmawiać, poczytać, podać leki, może się do nas zgłosić każdego dnia, niekoniecznie na stałe..

Hospicjum mieści się przy ulicy Markowej 4 w Rudzie Śląskiej.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.