Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: II wydanie książki o synagodze wireckiej

Dyrektor donosił krzesła, bo niewielka salka Galerii „Krekot” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, nie pomieściła gości przybyłych na publiczną prezentację nowej książki o synagodze wireckiej.

 / Fot. Agnieszka Rolnik / Fot. MBP Ruda Śląska
Krystian Gałuszka otwierając spotkanie zauważył, że jest rzeczą bez precedensu, aby w Rudzie Ślaskiej w ciągu niespełna roku od I wydania jakiejkolwiek książki, ukazała się kolejna jej edycja, na dodatek zmieniona. Świadczy to o randze tematu i jego społecznym odbiorze.
 / Fot. Agnieszka Rolnik
Książka „Synagoga w Wirku. 1891 – 1939. Ocalona pamięć” jest pracą zbiorową. Poszczególne artykuły napisali: Robert Brzostowski, Jan Kołodziej, Przemysław Noparlik, Dariusz Walerjański, Antoni Ratka oraz Barbara i Adam Podgórscy, którzy podjęci się redakcji całości. Autorem indeksów i zbiorczego zestawiania wypisów oraz bibliografii jest Sebastian Brudys. Opracowanie wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew jako 13. publikację własną.

Dzięki cennym sugestiom i radom dr Eleonory Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego opracowanie zawiera zupełnie inny układ materiałów. Jest też wzbogacone o nowe treści, uzupełnienia i poprawki oraz o nowe zdjęcia. Dodatkowo przynosi streszczenia w językach: angielskim, niemieckim i hebrajskim.

Oddolny projekt grupy ludzi zafascynowanych przeszłością, pn. „Ocalona pamięć” był zaprezentowany na Platformie Obywatelskiej Prezydenta RP.
 / Fot. Agnieszka Rolnik
W trakcie prezentacji multimedialnej pokazano etapy dochodzenia do wiedzy o synagodze i społeczności żydowskiej w Antonienhütte. Ponadto Jan Kołodziej pokazał, wart najwyższego podziwu model przestrzenny synagogi.
 / Fot. Agnieszka Rolnik
Spotkanie trwało około półtorej godziny, wzbogacone refleksjami Krystiana Gałuszki wyniesionymi z podróży po Izraelu. Ciekawa była też dyskusja, poruszająca i inne aspekty rudzkiej przeszłości, między innymi obiecujących odkryć archeologicznych ze średniowiecza.
 / Fot. Krystian Gałuszka
Sporo czasu poświęcono również społecznej inicjatywie upamiętnienia synagogi i Żydów wireckich poprzez wystawienie i obelisku z wielojęzycznymi napisami, w 75 rocznie wybuchu w II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak z tego widać, Polska kultura to nie tylko kościoły i kaplice, lecz również bożnice, cerkwie itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje. Jestem pełna uznania. Wysłałam tę wiadomość w Świat do urodzonych w Wirku. może zwrócę się o jedną książkę dla mojej przyjaciółki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.