Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11049 miejsce

Ruda Śląska: Industriada na Ficinusie

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sobotę, 11 czerwca, Ruda Śląska zaprasza mieszkańców i gości na festyn w starym osiedlu Ficinus, w Wirku. Dawniej ludna osada robotnicza, stanowi dziś jedyny obiekt rudzki, wpisany do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

 / Fot. UM Ruda ŚląskaNazwa kolonii pochodzi od nazwiska Georga Ficinusa, radcy górniczego (bergrata) i dyrektora generalnego (landrata) w dobrach hrabiego Henckel von Donnersmarcka. Ficinus był zastępcą właściciela w sprawach majątkowych. W latach 1861-1866 sprawował godność pierwszego przewodniczącego Górnośląskiego Związku Przemysłowców Górniczo-Hutniczych.
Osiedle przy dzisiejszej ulicy Pawła Kubiny, wybudowano w latach 1860-1867, dla robotników kopalni „Gottesesegen” („Błogosławieństwo Boże”). To najstarszy, zachowamy na Górnym Śląsku zespół budownictwa patronackiego.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKolonia Ficinus składała się z 16 jednopiętrowych, wolnostojących domów z kamienia i cegły, nieotynkowanych, wzniesionych w układzie kalenicowym, na planie prostokąta z przybudówkami, podpiwniczonych i zasiedlanych przez 4 rodziny. Każdy z budynków miał dwa wejścia od strony południowej i północnej, osobno dla lokatorów parteru i piętra. Osada miała charakter wiejski. Do każdego domu należała parcela ziemi uprawnej. Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1978 roku. Obecnie znajduje się w końcowej fazie rewitalizacji.
Właśnie tutaj odbędzie się rudzki punkt programu tegorocznej Industriady, wielkiego śląskiego przedsięwzięcia kulturalno- rekreacyjnego, w którym uczestniczy 30 miejscowości i obiektów położonych na szlaku.

Renata Młynarczuk zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta zadbała o atrakcje. Wspomogły ją inne osoby i instytucje. Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje wystawę unikatowych zdjęć, pod nazwą "Ficinus wczoraj, dziś i jutro". Bronisław Wątroba dokona podsumowania konkursu wiersza – szpaski, zorganizowanego wespół z Rudzkim Towarzystwem Przyjaciół Drzew. RTPD zagwarantowało nagrody dla uczestników oraz rozda 50 sadzonek drzew dla zwycięzców w licznych konkursach. Wątek literacki będzie miał ciąg dalszy w turnieju fraszek o Ficinusie, w tworzeniu wiersza na metry, do czego zachęci Anna Skuta, w występach znakomitego śląskiego gawędziarza. Norberta Klosy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

uziemiona
  • uziemiona
  • 11.06.2011 12:42

Ja mieszkam tuż za Ficinusem ale niestety z powodu zabiegu operacyjnego mogę jedynie obserwować całą imprezę jedynie z okna :) Jest super, sporo osób przyszło a kapele nieźle grają. Moim zdaniem takie imprezy powinny odbywać się częściej :)
Zapraszam wszystkich serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
czepialski
  • czepialski
  • 09.06.2011 14:23

Zapowiada się bardzo , bardzo ciekawa i bogata w atrakcje impreza, czepialski już żałuje ,że nie mieszka w tych okolicach . ale Pan Adam tak skutecznie potrafi zachęcić , że nie wiadomo czy czepialski nie uczepi się jakiegoś"pociąga' i nie pociągnie na Śląsk. Na razie stawiam 5+ i biegnę pakować swój podróżny plecak.Z uszanowaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo rozumiem tej jednej gwiazdki, ja daję5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.