Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Industriada na Ficinusie

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sobotę, 11 czerwca, Ruda Śląska zaprasza mieszkańców i gości na festyn w starym osiedlu Ficinus, w Wirku. Dawniej ludna osada robotnicza, stanowi dziś jedyny obiekt rudzki, wpisany do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

 / Fot. UM Ruda ŚląskaNazwa kolonii pochodzi od nazwiska Georga Ficinusa, radcy górniczego (bergrata) i dyrektora generalnego (landrata) w dobrach hrabiego Henckel von Donnersmarcka. Ficinus był zastępcą właściciela w sprawach majątkowych. W latach 1861-1866 sprawował godność pierwszego przewodniczącego Górnośląskiego Związku Przemysłowców Górniczo-Hutniczych.
Osiedle przy dzisiejszej ulicy Pawła Kubiny, wybudowano w latach 1860-1867, dla robotników kopalni „Gottesesegen” („Błogosławieństwo Boże”). To najstarszy, zachowamy na Górnym Śląsku zespół budownictwa patronackiego.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKolonia Ficinus składała się z 16 jednopiętrowych, wolnostojących domów z kamienia i cegły, nieotynkowanych, wzniesionych w układzie kalenicowym, na planie prostokąta z przybudówkami, podpiwniczonych i zasiedlanych przez 4 rodziny. Każdy z budynków miał dwa wejścia od strony południowej i północnej, osobno dla lokatorów parteru i piętra. Osada miała charakter wiejski. Do każdego domu należała parcela ziemi uprawnej. Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1978 roku. Obecnie znajduje się w końcowej fazie rewitalizacji.
Właśnie tutaj odbędzie się rudzki punkt programu tegorocznej Industriady, wielkiego śląskiego przedsięwzięcia kulturalno- rekreacyjnego, w którym uczestniczy 30 miejscowości i obiektów położonych na szlaku.

Renata Młynarczuk zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta zadbała o atrakcje. Wspomogły ją inne osoby i instytucje. Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje wystawę unikatowych zdjęć, pod nazwą "Ficinus wczoraj, dziś i jutro". Bronisław Wątroba dokona podsumowania konkursu wiersza – szpaski, zorganizowanego wespół z Rudzkim Towarzystwem Przyjaciół Drzew. RTPD zagwarantowało nagrody dla uczestników oraz rozda 50 sadzonek drzew dla zwycięzców w licznych konkursach. Wątek literacki będzie miał ciąg dalszy w turnieju fraszek o Ficinusie, w tworzeniu wiersza na metry, do czego zachęci Anna Skuta, w występach znakomitego śląskiego gawędziarza. Norberta Klosy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

uziemiona
  • uziemiona
  • 11.06.2011 12:42

Ja mieszkam tuż za Ficinusem ale niestety z powodu zabiegu operacyjnego mogę jedynie obserwować całą imprezę jedynie z okna :) Jest super, sporo osób przyszło a kapele nieźle grają. Moim zdaniem takie imprezy powinny odbywać się częściej :)
Zapraszam wszystkich serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
czepialski
  • czepialski
  • 09.06.2011 14:23

Zapowiada się bardzo , bardzo ciekawa i bogata w atrakcje impreza, czepialski już żałuje ,że nie mieszka w tych okolicach . ale Pan Adam tak skutecznie potrafi zachęcić , że nie wiadomo czy czepialski nie uczepi się jakiegoś"pociąga' i nie pociągnie na Śląsk. Na razie stawiam 5+ i biegnę pakować swój podróżny plecak.Z uszanowaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo rozumiem tej jednej gwiazdki, ja daję5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.