Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2139 miejsce

Ruda Śląska: Ireny Imańskiej pomysł na abstrakcjonizm z szkole

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kochłowicach jeszcze przez styczeń będzie można oglądać wystawę malarstwa abstrakcyjnego Ireny Izabeli Imańskiej.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Irena Imańska, absolwentka ASP, od lat w trakcie zajęć programowych i pozaprogramowych uwrażliwia młodzież, nie tylko macierzystej szkoły na malarstwo współczesne, a szerzej rzecz ujmując na całą współczesną sztukę.
Nie chce, aby młodzi ludzie, wzorem mnóstwa dorosłych sprowadzali abstrakcjonizm do kolorowego pacykarstwa, które właściwie każdy potrafi. Ale nie każdy potrafi z obrazu abstrakcjonisty przejąć idee, myśli, emocje, zrozumieć jego kreatywność i filozofię postrzegania świata.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Temu właśnie uwrażliwianiu na piękno i idee służą wystawy na szkolnych korytarzach i w pracowniach oraz prezentacje wideoartów – filmów pozujących obrazy artystyczne w ruchu, w zmianie, w przestrzeni wielowymiarowej.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Imańska uważa, że dziś malarstwo abstrakcyjne nie cieszy się takim odbiorem, jak jeszcze w latach 80 – 90. ubiegłego wieku, a wcześniej postimpresjonizm czy modernizm. Obecnie w poważaniu jest malowanie realistyczne i tzw. tematy społeczne. czyli na przykład samochody na parkingu przed supermarketem. Irena wspólnie ze swym mistrzem, Witoldem Stypą, ze wszystkich sił przekonują – przekonują udanie – że wartościowe są również uogólnienia, abstrakcje, syntezy logiczne i artystyczne.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W twórczości Ireny Imańskiej akcent pada na sam proces tworzenia. Rolą artysty nie jest odtwarzanie ani tłumaczenie świata. Malowanie to stan podobny do komponowania muzyki albo tkania poezji. Wolność wyboru to podstawowa zasada. Spontaniczność, energia, pasja malarki przynoszą niezwykle efekty, podziwiane nie tylko w galeriach wystawowych, ale i na szkolnych korytarzach.
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie podoba mi się. Naiwne malarstwo. Paleta jak z dziecięcej malowanki. Szkoda było czasu na ASP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.