Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23197 miejsce

Ruda Śląska: Jan III Sobieski i filateliści

19 września w Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej- Halembie odbyło się spotkanie z okazji 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, zorganizowane przez Asocjację M&B&F18.

 / Fot. Roman PawliszakRównocześnie pokazano trzy ekspozycje: główną Marka Judyckiego – prezentującą barwy i broń polskich, tureckich i austriackich wojsk z 1683 roku oraz dwie towarzyszące: Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew o rudzkich lipach Sobieskiego i innych drzewach pomnikowych i pamiątkowych oraz wystawę filatelistyczną pt. „Lew Lechistanu – Jan III Sobieski”.

Na 4 planszach umieszczono bogactwo eksponatów: znaczków, kopert FDC, kart pocztowych, stempli okolicznościowych i datowników pocztowych związanych z Wiktorią Wiedeńską, Janem II Sobieskim, Królową Marysieńką i innymi postaciami oraz tematami.

Ekspozycję tę przygotował Roman Pawliszak, skarbnik Oddziału Polskiego związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej

- Wystawa ilustruje znaczkami życie wielkiego wodza – od młodości - do starości – informuje Jadwiga Ostraszewska, prezeska rudzkiego PZF. - Na 36 kartach, opowiada o jego życiu młodzieńczym, kształceniu, o zaangażowaniu w życie polityczne kraju, o dojściu do władzy, o wielkiej miłości do Marysieńki i o tym, co stanowi sedno spotkania - rozgromieniu Turków pod Wiedniem.

To wszystko można obejrzeć zaraz po wejściu do budynku biblioteki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.